Trump, Washington ve Michigan'ı gözden çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump, "Başkan Yardımcısı Mike Pence sık sık eyalet valileriyle telefonda konuşuyor. Ona artık Washington ve Michigan valilerini aramamasını söyledim. Onlar bize olması gerektiği gibi davranmıyor" açıklamasında bulundu. "Önümüzdeki 100 günde 100 bin ek ventilatörü üreteceğiz ya da edineceğiz" diyen Trump, "Benim önceliklerim belli. Önce insanların hayatı ve güvenliği, sonra ekonomi" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 28.03.2020, 08:59
Trump, Washington ve Michigan'ı gözden çıkardı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını ile mücadelede gelecek 100 gün içinde 100 bin ventilatör üreteceklerini ya da bunları edineceklerini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da "Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü" günlük basın toplantısında yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

100 günde 100 bin ek ventilatör

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede ventilatör ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli adımlar attıklarını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, "Önümüzdeki 100 günde 100 bin ek ventilatörü üreteceğiz ya da edineceğiz. Bu, ABD'nin bir yıl içindeki ventilatör üretiminin 3 katı bir rakam olacak." diye konuştu.

New York Valisi ile kriz

New York Valisi ile arasında yaşanan ventilatör krizine de değinen ABD Başkanı Donald Trump, "New York'a binlerce ventilatör gönderdik. Ama New York bunların kendilerine ulaştığını bilmiyormuş." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine özel sektörün üretimini yönlendirme hakkı "Savunma Üretim Yasası"nın kullanılması konusunda da Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro'yu atadığını da ilan etti.

Washington ve Michigan valileri ile ipler koptu

Eyalet valilerinden bazılarının kendilerine haksızlık ettiğini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Valilerden istediğim şey çok basit. Birazcık bize karşı müteşekkir olmaları. Başkan Yardımcısı Mike Pence sık sık eyalet valileriyle telefonda konuşuyor. Ona artık Washington (Andrew Cuomo) ve Michigan valilerini aramamasını söyledim. Onlar bize olması gerektiği gibi davranmıyor." şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) konusunda pazartesi ya da salı günü bilim insanları ile bir araya geleceklerini ve atılacak yeni adımları görüşeceklerini bildirerek, "New York'ta hayat kısa sürede normale dönecek gibi durmuyor. Ama ülkenin bazı kesimleri de koronavirüsten çok etkilenmedi." açıklamasında bulundu.

"Benim önceliklerim belli: Önce insan sonra ekonomi" 

Yeni tip koronavirüsü (Covid-19) bir an önce yenmek istediklerini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Benim önceliklerim belli. Önce insanların hayatı ve güvenliği, sonra ekonomi." diye konuştu.

Sağlık elemanı ihtiyacı

ABD Başkanı Donald Trump, ayrıca sağlık elemanı ihtiyacını karşılamak için de Savunma ve İç Güvenlik bakanlıklarına rezerv askerleri göreve çağırma yetkisi verdiğini kaydetti. 

Söz konusu kararname ile, sivil hayatta sağlık alanında çalışan emekli ya da rezerv askerler en fazla 24 ay olmak suretiyle göreve çağrılabilecek.

Dünyada en çok Covid-19 vakası Amerika'da

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde Covid-19 (yeni tip koronavirüs) vakaları, İtalya ve Çin'i geçerek 100 binin üzerine çıkmış, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1500'ü geçmişti.

Amerika Birleşik Devletleri, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) vaka sayısı bakımından dünya genelinde birinci sırada bulunuyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu