Trump: "Türkiye, Suriye'yi işgal etti"

ABD Başkanı Trump, ülkesinin Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yaptığı harekatı onaylamadığını söyledi.

DÜNYA 09.10.2019, 20:17 09.10.2019, 20:47
Trump: "Türkiye, Suriye'yi işgal etti"

Donald Trump, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu imha etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili yazılı açıklama yaptı.

"Bu çok kötü bir fikir"

ABD Başkanı Trump, bu sabah NATO üyesi olan Türkiye'nin, "Suriye'yi işgal ettiğini" belirtti ve "ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye'ye açıkça belirtmiştir." ifadelerine yer verdi.

"Operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askeri yok"

Operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askerinin olmadığını belirten Trump, "Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz"

Trump açıklamasında, "Türkiye, hapisteki tüm DEAŞ savaşçılarının bu şekilde kalmasını sağlamaktan ve DEAŞ'ın herhangi bir şekil veya formda yeniden ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
16
açık