Trump'tan "Müslüman ülkeler için seyahat yasağı" sözü

ABD Başkanı Donald Trump, kendi başkanlık döneminde bazı Müslüman ülkelere uygulanan seyahat yasağını hatırlatarak takipçilerine seslendi. Trump, 2024 yılında başkanlığı kazanınca yasağın çok daha kapsamlı ve güçlü şekilde geri geleceğini söyledi.

DÜNYA 08.07.2023, 08:57 Hakan Öksüz
Trump'tan "Müslüman ülkeler için seyahat yasağı" sözü

2024 seçimleri için kolları sıvayan eski ABD Başkanı Donald Trump, eyalet eyalet geziyor. Iowa'da miting düzenleyen Cumhuriyetçi Trump, destekçilerine seslendi. Fransa'daki olayları örnek gösteren Trump, "Onlar ile aynı kadere mahkum olmak istemiyoruz." dedi.

"Çok daha güçlü bir yasa olacak"

Kendi başkanlığı döneminde nüfusunun önemli yüzdesi Müslüman olan ülkeler için seyahat yasağı uyguladığını anımsatan Trump, "2024'te döneceğim ve seyahat yasağının kapsamını genişleteceğim. Çok daha güçlü bir yasa olacak. Alışveriş merkezlerimizin bombalanmasını, insanlarımızın ölmesini istemiyoruz. Tarım arazilerimizi çalamayacaklar." ifadelerini kullandı.

Göreve geldikten bir hafta sonra seyahat yasağı getirmişti

2016'daki başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton'ı yenen Trump, görevi devralmasından bir hafta sonra tartışmalı bir karar imza attı. 27 Ocak 2017'de alınan kararla Kuzey Kore, Çad, Somali, Yemen, Libya, Suriye ve İran'dan ABD'ye seyahat yasağı getirildi. Büyük tepki çeken kararın, havalimanlarında protestoya neden olmasının ardından Trump geri adım atmıştı.

Yükümlülüklerini yerine getirdiği söylenen Çad çin seyahat yasağı hafifletildi. Maryland ile Hawaii'deki federal yargıçlar ise bu yasağın ABD genelinde yürürlüğünün durdurulması kararını verdi. 

Joe Biden geldi, yasak kalktı

Trump'ın 7 ülkeyi içeren yasak kararı, 2018 yılında ABD Yüksek Mahkemesi tarafından 5'e karşı 4 oyla kabul edildi. ABD Yüksek Mahkemesinin anayasaya uygun bulduğu seyahat yasağı, 2020'deki yarışta seçimi kazanan Demokrat Joe Biden tarafından kaldırıldı. Biden, göreve geldikten bir hafta sonra tartışmalı yasağı iptal etti.

Yorumlar (0)