Trump'tan 'Hong Kong' önerisi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in istemesi durumunda Hong Kong meselesini "hızlıca ve insani şekilde" çözebileceğini ve bu konuda görüşebileceklerini belirtti.

DÜNYA 15.08.2019, 08:10 Hakan Öksüz
Trump'tan 'Hong Kong' önerisi

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong'da devam eden olaylarla ilgili olarak Çin Devlet Başkanı Şi'ye çağrı yaptı.

Trump, Twitter hesabından, "Çin elbette bir anlaşma yapmak istiyor, ancak önce Hong Kong ile insani bir şekilde ilgilensinler!" paylaşımını yaptı.

Çin Devlet Başkanı Şi'yi çok iyi tanıdığını belirten Trump, "Kendisi, halkı tarafından çok saygı duyulan büyük bir lider. Hiç şüphem yok ki eğer Devlet Başkanı Şi, Hong Kong sorununu hızlı ve insani bir şekilde çözmek isterse bunu yapabilir. (Bu konuda) Bir görüşme yapalım mı?" diye konuştu.

HONG KONG'DA PROTESTOLAR

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Hong Kong'da hüküm giyen veya haklarında suçlama iddiaları bulunan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdari Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı ve buna karşı yapılan protestolarla gündeme geliyor.

Söz konusu yasa tasarısının görüşülmesi, protestolar sebebiyle 15 Haziran'da askıya alınırken, gösterilerine devam eden protestocular ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini duyurmuştu.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda iki gün uçuşların durdurulmasına yol açan gösteriler yapılmış, protestocularla polis arasında çatışma çıkmasının ardından uçuşlar yeniden başlamıştı. 

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı