Trump'tan Brexit açıklaması!

ABD Başkanı Donald Trump, şayet AB, İngiltere'ye daha iyi ayrılık koşulları sunmazsa, İngiltere'nin 49 milyar dolarlık 'boşanma faturasını' ödememesi gerektiğini belirtti.

Trump'tan Brexit açıklaması!

ABD Başkanı Donald Trump yarın gerçekleştireceği İngiltere ziyareti öncesi  Brexit'le ilgili açıklamalar yaptı.

"İYİ ŞARTLAR SUNULMAZSA İNGİLTERE REDDETMELİ"

Avrupa Birliği'nin (AB) İngiltere'ye daha iyi ayrılma koşulları sunmaması halinde, İngiltere'nin masadan kalkması gerektiğini söyleyen Trump, "Eğer iyi şartlar sunulmazsa İngiltere 49 milyar dolarlık 'boşanma faturasını' da ödemeyi reddetmeli" ifadelerini kullandı.

Trump, Brexit Partisi Lideri Nigel Farage'ın AB ile pazarlıklara dahil olması gerektiğini söyledi. İngiliz basını Trump'ı İngiltere'nin iç işlerine karışmakla suçladı.

BREXIT SÜRECİ

İngiltere, 1973'te üyesi olduğu Avrupa Birliği'nden 2016'da yapılan referandumla ayrılma kararı verdi.

İngiliz halkının yüzde 52 oranında ayrılmadan yana oy kullandığı referandumdan sonra Lizbon Anlaşması'nın 50'inci maddesi hayata geçirildi ve Brexit süreci başladı. Avrupa Birliği daha önce altına imza attığı taahütlerini yerine getirmeyeceği gerekçesiyle İngiltere'den 49 milyar dolarlık bir 'boşanma tazminatı' istiyor. 

İngiltere Başbakanı Theresa May İngiliz parlementosuna Brexit anlaşmasının şartlarını kabul ettiremediği için 7 Haziran itibarıyla görevini bırakacak.

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER