Trump'tan azil tepkisi: Sulandırılıyor!

ABD Başkanı Donald Trump, hakkında devam eden azil sürecinin sulandırıldığını ifade etti. 

DÜNYA 14.12.2019, 09:46 14.12.2019, 09:49
Trump'tan azil tepkisi: Sulandırılıyor!

ABD Başkanı Donald Trump, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez ile Oval Ofis'te görüştü. Trump, görüşme öncesi azil sürecine ilişkin basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. 

Trump, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nde kendisi hakkında iki azil maddesinin onaylanmasına ilişkin, "Bu süreç, bir sahtekârlık, bir kandırmaca, bir cadı avı." ifadelerini kullandı. 

Azil sürecini ABD için "çok kötü" olarak nitelendiren Trump, "Olay sulandırılıyor. Bir gün ülkenin başına Demokrat bir başkan gelecek ve Temsilciler Meclisi'nin çoğunluğu da Cumhuriyetçilere geçecek. İşte o zaman Demokratların bugünleri hatırlayacağından kuşkuluyum." diye konuştu. 

Trump, dün Adalet Komitesi'nde yapılan azil oturumunu izlediğini hatırlatarak, "Daha önce böyle bir şey görülmedi. İnsanlar artık bıktı." açıklamasını yaptı. 

"Beni 2,5 yıldır azletmeye çalıştıklarını belirtti"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin Demokratlar tarafından azil için kullanıldığına dikkat çeken Trump, "Dün Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, verdiği bir röportajda, beni 2,5 yıldır azletmeye çalıştıklarını belirtti. 2,5 yıl önce ortada bir telefon görüşmesi bile yoktu." dedi. 

Trump, Ukrayna ile gayet iyi ilişkilere sahip olunduğunu vurgulayarak, "Ukrayna için Barack Obama'nın yaptığından daha çok şey yaptım." şeklinde konuştu. 

"Basının çoğunluğu kötü insanlar"

Senato'da kurulacak azil mahkemesinin ne kadar devam edeceğinin kendisi için önem taşımadığını kaydeden Trump, kendisi hakkında çıkan haberler sebebiyle Amerikan medyasını da hedef gösterdi. 

ABD Başkanı Trump, "Belki hepsi değil ama basının çoğunluğu yolsuz ve kötü insanlar. Onlar hasta insanlar. Biz, bir yandan Demokratlar ile diğer yandan da basınla mücadele veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında 25 Temmuz'da yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu.

Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna'nın en muhtemel Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın oğlunu soruşturmasını istediği öne sürülmüştü. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadelerini kullanmıştı.

ABD basınındaki haberlerde, Trump'ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği belirtilmiş, Demokratlar, bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu konu (azil soruşturması) hakkında her gün daha fazla şey öğrendikçe, şu anda olanların bir azil değil bir DARBE olduğu sonucuna varıyorum. Bu darbe, halkın gücünü, oylarını, özgürlüklerini, anayasal haklarını, dinlerini, askerlerini, sınırdaki duvarlarını ve ABD vatandaşı olarak tanrı vergisi vatandaşlık haklarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor." ifadelerini kullanmıştı. 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu