Trump'tan "11 Eylül" imzası!

ABD Başkanı Donald Trump, '11 Eylül Kurbanları Tazminat Fonu' yasasını imzaladı.

DÜNYA 29.07.2019, 20:26
Trump'tan "11 Eylül" imzası!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, 11 Eylül kurbanlarına ve kurbanların ailelerine tahsis edilen tazminatları 2092 yılına kadar uzatan yasayı imzaladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı yasayla, 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırısının kurbanlarına tahsis edilen tazminatlar 2092 yılına kadar uzatılmış oldu.

ABD kamuoyunda bir süredir konuşulan "11 Eylül Kurbanları Tazminat Fonu" isimli yasa tasarısı, Beyaz Saray'daki imza töreninde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın attığı imza ile yasalaştı.

ABD Kongresi'nin her iki kanadından da büyük çoğunlukla geçen ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın imzasıyla yasalaşan metin, 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırısının kurbanlarına ve kurbanların ailelerine ayrılan bütçenin 2092 mali yılının sonuna kadar kalıcı hale getirilmesini öngörüyor.

Demokrat Kongre üyeleri katılmadı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, hiçbir Demokrat Kongre üyesinin katılmadığı imza töreninde yaptığı konuşmada 11 Eylül kurbanlarının sorunlarıyla ilgilenmenin kendisi için mutlak bir görev olduğunu ifade ederek, kendisinin de bir New Yorklu olarak o günü yaşadığını aktardı.

Ünlü komedyen Jon Stewart etkili oldu

Amerika'da federal hükümetin 11 Eylül kurbanlarına yardımları sistematik hale getirip getirmemesi ile ilgili tartışma, haziran ayında ABD Kongresi'ndeki bir oturuma katılan Amerikalı ünlü komedyen Jon Stewart'ın, "vekilleri ve senatörleri hiçbir şey yapmamakla suçladığı" duygusal konuşmasıyla yeniden alevlenmişti.

İkiz kulelere yönelik 11 Eylül saldırılarının hemen ardından kabul edilen ve kurtarma çalışmalarına katılan görevlilere ve saldırı mağdurlarına sağlanan tıbbi yardım ile tazminatları düzenleyen yasanın geçerliliği 2020 senesinde sona eriyordu.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresindeki yeni yasa tasarısı çalışmalarına Jon Stewart'ın konuşması damga vururken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump 11 Eylül kurbanları ve aileleri için her şeyi yapacakları sözünü vermişti.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu