Trump: Taliban da anlaşmak istiyor!

Hem ABD'nin hem de Taliban'ın anlaşma yapmak istediğine değinen ABD Başkanı Donald Trump, "Sanıyorum bu işe yarayacak. Onlar artık savaşmaktan yoruldular" dedi.

DÜNYA 23.02.2020, 19:24
Trump: Taliban da anlaşmak istiyor!

ABD Başkanı Trump, Hindistan'a yapacağı ziyaret için Beyaz Saray'dan ayrılırken gazetecilere gündem hakkında açıklamalar yaptı.

"19 yıldır Afganistan'dayız"

Trump, "19 yıldır Afganistan'dayız. Onların (Taliban) anlaşma yapmak istediğini düşünüyorum, biz de anlaşma yapmak istiyoruz. Sanıyorum bu işe yaracayacak. Onlar artık savaşmaktan yoruldular." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ile Taliban arasında Afganistan'da 29 Şubat'ta barış anlaşması imzalanacağının tahmin edildiğini açıklamıştı.

Afganistan Milli Güvenlik Şurası, Taliban'ın dün gece yarısından itibaren saldırılarını azaltacağını belirtmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de ülkesinin, ABD ile Taliban arasındaki anlaşmada önemli bir rol oynadığını ifade etmişti.

Trump, Tac Mahal'i ziyaret edecek

Trump, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile iyi anlaştığını ve orada düzenlenecek etkinliğe milyonlarca kişinin katılacağını söyledi.

Trump'ın dünyaca ünlü Agra şehrindeki Tac Mahal'i ziyaret edeceği ve Hindistan Başbakanı Modi'nin memleketi Ahmedabad'da yaklaşık 100 bin kişiye hitap edeceği öngörülüyor.

ABD Başkanı, ayrıca Ahmedabad'da yapılan dünyanın en büyük kriket stadyumunun resmi açılışına da katılacak.

Yorumlar (0)
13
açık