Trump: PKK, DEAŞ'tan daha kötü!

Suriye'deki terör örgütü YPG/PKK unsurları için "melek değiller" yorumunu yapan Trump, "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DEAŞ'tan daha kötü." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 16.10.2019, 17:58 16.10.2019, 20:54
Trump: PKK, DEAŞ'tan daha kötü!

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DEAŞ'tan daha kötü." diye konuştu.

Trump, Matttarella'yı kabulü sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada ise Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Türkiye, Suriye'ye girerse bu Türkiye ile Suriye arasındadır, benim sorunum değil." ifadelerini kullandı.

Trump, Suriye'deki terör örgütü YPG/PKK unsurlarına atıf yaparak "Melek değiller." yorumunu yaptı.

"Onlara bizimle savaşmaları için çok para ödedik"

YPG/PKK'nın DEAŞ ile mücadelede ABD'nin yanında savaştığını hatırlatan Trump, "Onlara bizimle savaşmaları için çok para ödedik. Bizim yanımızda savaştıkları zaman iyi iş çıkardılar, bizimle savaşmadıklarında o kadar iyi değildiler." değerlendirmesini yaptı.

"Rusya Suriye'ye müdahil olmak istiyorsa..."

Trump, Türkiye sınırında YPG/PKK'nın çıktığı alana Suriye'nin girdiğini aktararak, "Belki de Suriye, Rusya ile ya da başkalarıyla ortaklık kurar. Onlara iyi şanslar diliyorum. Eğer Rusya, Suriye'ye müdahil olmak istiyorsa bu onlara kalmış. Onların (YPG/PKK) Türkiye ile sınırda bir problemleri var. Bu bizim sınırımız değil. Burada can kaybı yaşayamayız." ifadelerini kullandı.

Suriye'deki durumu yakından izlediklerine işaret eden Trump, "Türkiye'nin doğru şeyi yapması için çalışıyoruz. Çünkü Amerika içinde bulunsun ya da bulunmasın tüm savaşları durdurmak istiyoruz." dedi.

"NATO üyeleriyle iyi geçinmeliyiz"

ABD'nin İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahlarının da güvende olduğuna inandığını kaydeden Trump, "Burası büyük güçteki bir hava üssü. Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu hatırlayın. Biz NATO üyeleriyle iyi geçinmeliyiz ve Türkiye NATO üyesi." diye konuştu.

Yorumlar (1)
Vatandaş 3 yıl önce
Çakal seni...
28
parçalı az bulutlu