Trump pes etti! Koltuğu devrediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimlerine hile karıştığını sık sık dile getirmesinin ardından pes etti. Joe Biden yönetimine geçiş süreci için gereken işlemlerin yapılmasını tavsiye ettiğini belirten Trump, artık koltuğunu devretmeye hazırlanıyor. 

DÜNYA 24.11.2020, 08:25 24.11.2020, 14:57
Trump pes etti! Koltuğu devrediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, 3 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen ve Demokratların adayı Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimlerine ilişkin yeni bir duyuru yaptı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, ülkede federal kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması ve yönetim geçişi prosedürlerinin uygulanmasıyla yükümlü olan GSA'nın (Genel Hizmetler İdaresi) Başkanı Emily Murphy'ye işaret etti. 

"Murphy taciz edildi"

Trump, Murphy'ye Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) olan bağlılığı için teşekkür ederek, şimdiye dek Biden yönetimine geçiş döneminin başlatılmaması nedeniyle Murphy'nin taciz edildiğini ve kendisine tehditler yağdırıldığını kaydetti. 

Başkanlık seçimlerine ilişkin davasının aynı şekilde sürdüğüne dikkat çeken Trump, kavgasına devam edeceğini ve başarılı olacağını düşündüğünü ifade etti.

"Geçiş dönemi için gerekenin yapılmasını tavsiye ettim"

Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) menfaatlerine sahip çıkmak için Murphy ile ekibine Biden sürecine geçiş dönemi için gereken işlemlerin yapılmasını tavsiye ettiğini aktardı.

Aynı tavsiyeyi kendi ekibine de verdiğini belirten Trump, böylece koltuğunu devretmeye hazırlandığının sinyalini verdi.  

Biden'a mektup: Baskı altında tutulmadım!

Bunun üzerine geçiş döneminin başlatılması için Murphy tarafından Biden'a mektup yollandı. Ülkede geçiş sürecinin ertelenmesine yönelik kararı hem hukuka hem de yaşananlara dayanarak verdiğini belirten Murphy, söz konusu kararı tamamen bağımsız olarak aldığını ifade etti.

Murphy, geçiş sürecinin ne zaman başlayacağı hususunda hiçbir şekilde Beyaz Saray veya herhangi bir yönetim organı tarafından baskı altında tutulmadığına dikkat çeken Murphy, GSA'nın (Genel Hizmetler İdaresi) Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkanını seçmek veya seçim sonuçlarına onay vermek gibi bir göreve sahip olmadığını aktardı.

Eyaletlerden bazılarında doğrulanan seçim sonuçları ile davalarda verilen hükümlerin değerlendirildiğini vurgulayan Murphy, seçim sonrası kaynaklar ile hizmetlere artık erişilebileceğini ifade etti. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 3 Kasım 2020 tarihinde herkesin merakla beklediği başkanlık seçimleri gerçekleştirilmişti. Söz konusu seçimleri Demokratların adayı Biden, resmî olmayan sonuçlar doğrultusunda 306 delege ile kazanmıştı. Cumhuriyetçilerin adayı ise 232 delegeyi hanesine yazdırabilmişti. 

Trump, başkanlık seçimlerine hile karıştığını ileri sürmüş, bu nedenle sonuçları hiçbir şekilde onaylamadığını ve yasal haklarını kullanacağını ifade etmişti.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu