Trump: New York'u çok zorlu haftalar bekliyor

ABD Başkanı Donald Trump, New York'u çok zor günlerin beklediğini belirterek, "New York şu anda koronavirüs ile mücadelede ciddi bir problem teşkil ediyor" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 26.03.2020, 07:54 Hülya İlgin
Trump: New York'u çok zorlu haftalar bekliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Amerika'daki Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınının merkez üssü olan New York'un, koronavirüs ile mücadelede ciddi bir "sorun" olduğunu ifade ederek, "New York'u zorlu haftalar bekliyor." şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yeni tip koornavirüs (Covid-19) ile Mücadele Görev Gücü günlük basın toplantısında salgına ilişkin açıklamalarda bulundu.

New York, California, Washington, Iowa, Louisiana, Teksas ve Florida eyaletlerini "afet bölgesi" ilan ettiklerini belirten ABD Başkanı Donald Trump, bu ilanın hukuki açıdan öneminin büyük olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, New York'un yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını konusunda en sıcak bölge olduğunun altını çizerek, "New York şu anda koronavirüs ile mücadelede ciddi bir problem teşkil ediyor. New York'u zorlu haftalar bekliyor." yorumunda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bazı kesimlerinde koronavirüsün oldukça az görüldüğünü söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Amerika'nın büyük bir bölümünde hayat, diğer bölgelerden çok daha önce normale dönecek." değerlendirmesinde bulundu.

"Tedbirler ne kadar uzarsa, ekonomi o kadar kötüye gider" 

ABD Başkanı Donald Trump ekonomiyi bir an önce eski haline getirmek için birçok insanın iş hayatına dönmesi gerektiği yönündeki açıklamaları nedeniyle tepki çekmişti. ABD Başkanı Donald Trump, bu fikrinin arkasında durduğunu bugünkü basın toplantısında defalarca vurguladı. 

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, "Birçok insan işine geri dönmek istiyor. Aceleyle bir şey yapmak istemiyorum. Bilim insanları ve kabine üyeleriyle tekrar görüşüp bir karara varacağız. Yine de bu önlemler ne kadar uzarsa, ekonomimiz o kadar kötüye gider." ifadelerini kullandı.

Müttefiklerimiz bizi oyuna getirdi

Konuşmasında AB (Avrupa Birliği) ve NATO'yu da (Kuzey Atlantik Anltlaşması Örgütü) eleştiren ABD Başkanı Donald Trump, "Bazıları bizden yararlandı. Bunlar bizim müttefiklerimizdi. Bizi oyuna getirdiler. Bizim ürünlerimizi ülkelerine almamak için belirli şartlar koydular." diye konuştu.

Hiç kimsenin ölmesini istemediğini kaydeden ABD Başkanı Donald Trump, "Diğer tüm ülkelerden daha çok sayıda test yapıyoruz. Ama yine de tüm ülkenin test yaptırmasına gerek yok. 350 milyon insan niye test yaptırsın? Bu çok saçma." diye sordu.

Yarın Türkiye'nin de içinde bulunduğu G-20 ülkelerinin liderleri ile bir telekonferans yapacaklarını hatırlatan ABD Başkanı Donald Trump, "Bu çok ilginç bir toplantı olacak." ifadelerini kullandı.

"Teşvik paketi masama geldiği anda hemen imzalayacağım"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Senatoya sunulan 2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketinin bugün onaylanmasını beklediğini dile getiren ABD Başkanı Donald Trump, "(Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nun onayının ardından) Temsilciler Meclisini de bu paketi onaylamaya davet ediyorum. Paket Kongreden geçip masama gelir gelmez imzalayacağım." dedi.

Basın toplantısında hazır bulunan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise söz konusu teşvik paketiyle ekonomiyi 3 ay ayakta tutmayı amaçladıklarını ifade ederek, "Umuyorum ki bu pakete 3 ay boyunca ihtiyaç duymayız. Ama ihtiyaç durumunda bu paranın önemli olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

Kovid-19 ile mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Antony Fauci ise koronavirüsün belirli dönemlerde tekrarlayabileceğini söyleyerek, "Başka bir döngüye daha hazır olmalıyız." uyarısında bulundu.

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınında vaka sayısı 55 bin 238'e, can kaybı sayısı 802'ye çıktı.

Yorumlar (0)
az bulutlu