Trump, İngiliz seçimleri için "Çok kötü olur" dedi!

ABD Başkanı Trump, İngiltere'de yaklaşan erken genel seçimler hakkında konuştu. İşçi Partisi lideri Corbyn'i eleştiren Trump, Başbakan Johnson'u savundu.

DÜNYA 01.11.2019, 12:55 01.11.2019, 12:59
Trump, İngiliz seçimleri için "Çok kötü olur" dedi!

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere'nin Brexit sürecini hızlandırması ve Brexit Partisi lideri Nigel Farage'ın, Başbakan Boris Johnson'la işbirliği yapması gerektiğini açıkladı. 

Farage'ın LBC Radyosu'ndaki programına 30 dakikalığına konuk olan Trump, İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) tarafından "engellendiğini" öne sürdü ve ülkenin AB olmadan "çok daha başarılı olacağını", ABD'yle ticaretinin çok daha artacağını iddia etti. Trump, AB'nin başkentinin Brüksel'de bulunmasından yola çıkarak "Brüksel'le uğraşmak çok zor" diye konuştu. 

"Bu anlaşma ticaret yapmamızı engelliyor"


ABD Başkanı Trump ve Brexit Partisi lideri Farage

ABD Başkanı, İngiltere ve AB arasındaki en son anlaşma teklifine de değinerek iki İngilizce konuşan ülkenin ticaretini kısıtlayacak bu anlaşmada gerekli değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi. Trump, anlaşmaya yönelik "Bence İngiltere, daha çok ABD'ye bakıyor çünkü ticaret alanında çok daha fazla şey yapabiliriz. İngiltere'yle ticaret yapmak istiyoruz, onlar da bizimle ticaret yapmak istiyoruz ve size karşı dürüst olacağım, bu Brexit anlaşması - ena zından belli kısımları - bunu engelliyor. Bu anlaşma, ticaret yapmamızı engelliyor" ifadelerini kullanarak eleştirilerini dile getirdi.

Trump, "Boris'in (Johnson) çok dikkatli olmaya çalıştığını biliyorum çünkü bazı şekillerde ticaret anlaşması imzalamamızın önüne geçiliyor, bu çok saçma bir şey" diye konuşarak Brexit anlaşmasının kabulünden sonra ve anlaşmanın tüm koşullarının yerine getirilmesine kadar İngiltere'nin başka ülkelerle ikili ticaret anlaşmaları imzalamasının engellenmesi durumunu eleştirdi.

"Johnson kimsenin yapamayacağı şeyleri yapmak istiyor"


Brexit Partisi lideri Nigel Farage

AB karşıtı düşünceleriyle bilinen Nigel Farage'ın programında konuşan Trump, İngiltere Başbakanı'yla özellikle AB'den ayrılık konusu hakkında konuştuğunu ve İngiliz Başbakan'a bu konuda büyük sempati beslediğini söyledi. Trump, "Evet, Johnson benimle konuştu ve durumun ne kadar zor olduğunu biliyor, Johnson çok zor bir durumda. Bence o, kimsenin yapamayacağı şeylere yapmaya büyük bir istek duyuyor" diyerek Boris Johnson'un Brexit konusunda ne kadar samimi ve istekli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

"Bir araya gelirseniz durdurulamaz olacaksınız"


İngiltere Başbakanı Boris Johnson

Donald Trump, Brexit'in gerçekleşmesinde büyük payı olan ve şu anda da Brexit Partisi'nin başında bulunan Nigel Farage'a da partisinin genel seçimlerde Boris Johnson'u desteklemesi gerektiğini söyledi. Trump, "Bence Johnson fantastik bir adam ve şu anki koşullar için en uygun kişi. Ve biliyorum ki ikiniz (Farage ve Johnson) olağanüstü bir şey başaracaksınız. İkiniz bir araya gelirseniz durdurulamaz bir güç olacaksınız" diyerek Farage ve Johnson'un birlikteliğinin İngiltere'nin yararına olacağına inancını dile getirdi.

Programın sunucusu ve Brexit Partisi'nin lideri Farage da AB'yle yaptığı ayrılık anlaşmasını terk etmesi ve AB'den "temiz bir ayrılık" ifadeleriyle anlattığı anlaşmasız bir Brexit'i kabul etmesi durumunda Johnson'un "tam arkasında" olacağını ifade etti.

"Corbyn sizi çok kötü yerlere götürür"

ABD Başkanı Trump, İngiltere'nin ana muhalefet partisi İşçi Partisi ve lideri Jeremy Corbyn hakkında da konuştu. Trump, "Corbyn ülkeniz için çok kötü olur. Corbyn çok kötü olur, sizi çok kötü bir yöne sürükler. Sizi çok kötü yerlere götürür" şeklinde konuştu. ABD Başkanı, ABD'nin İngiltere'deki ulusal sağlık sistemi olan NHS'i devralacağı iddaları hakkında da "Bu iddia nereden çıktı bilmiyorum. Çok saçma, bence bu iddiayı Corbyn ortaya attı" diyerek İşçi Partisi lideri hakkında ilginç bir iddiada bulundu.

Trump, bu iddianın daha önce hiç kulağına gelmediğini, iddiayı ilk kez 2019 Temmuz'unda İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e yaptığı ziyaret esnasında duyduğunu söyledi. Kraliçe'yi ziyareti esnasında Trump, ABD'nin İngiliz sağlık sistemine Amerikan şirketlerinin dâhil olması iddiasını güçlendirecek bir şekilde "Her şey olabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Corbyn, Trump'ın iddialarına yanıt verdi


İşçi Partisi lideri Corbyn

Geçtiğimiz Perşembe, Jeremy Corbyn ABD Başkanı'nın katıldığı radyo programındaki iddialarına "Donald Trump, arkadaşı Boris Johnson'un seçilmesini sağlamak için İngiltere'nin seçimlerine müdahale etmek istiyor. ABD'nin sağlık sistemimize müdahalesi iddiası hakkında Temmuz ayında 'Her şey olabilir' diyen Trump'ın ta kendisiydi. Trump da biliyor ki İşçi Partisi seçilirse Amerikan şirketleri sistemimize dokunamayacak. Ulusal sağlık sistemimiz satılık değil" ifadeleriyle yanıt verdi.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu