Trump'ın çıkışı sonrası NATO toplanıyor

NATO, Amerika Birleşik Devletleri'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararının ardından toplanıyor.

DÜNYA 22.05.2020, 10:53
Trump'ın çıkışı sonrası NATO toplanıyor

NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceklerini açıklamasının ardından toplanma kararı aldı.

Bir NATO yetkilisi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, üye ülkelerin silahlanma kontrolü ve silahsızlandırmaya ilişkin anlaşmaların ittifakın güvenliğine önemli katkı sağladığı konusunda hemfikir olduğunu kaydetti.

Rusya endişeye neden oldu

Brüksel'de gerçekleştirilen 2018 NATO Zirvesi'nde müttefiklerin Rusya'nın Açık Semalar Anlaşması'nı kısmen uygulamasına ilişkin endişelerini dile getirdiğini aktaran NATO yetkilisi, "Özellikle Rusya'nın bazı bölgelerde uçuşları kısıtlamasından endişe duyuyoruz." dedi.

NATO yetkilisi, üye ülkelerin Açık Semalar Anlaşması'nın geleceğini görüşmek için bugün daimi temsilcilerden oluşan NATO Kuzey Atlantik Konseyinin toplanacağını bildirdi. 

Kuzey Atlantik Konseyi, NATO'nun en üst düzey karar alma mekanizması olarak görev yapıyor.

Trump'ın çekilme kararı

Amerikan Başkan Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini duyurmuştu.

Açık Semalar Anlaşması nedir?

Rusya ve Amerika, askerî faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak maksadıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında bulunuyor.

AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı tedbir olarak değerlendirilen ve 1992 yılında imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de yer alıyor.

Rusya, Türkiye'ye karşı kullanmak istemişti

Rusya, 2-5 Şubat 2016 tarihlerinde Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üzerinde Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.

Yorumlar (0)
22
açık