"Trump'ın başarı dediği şey Erdoğan ile Putin'in çıkarları"

ABD'li Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Suriye'de "harika bir sonuca" ulaştığını belirten ABD Başkanı Donald Trump'a eleştiride bulundu. WSJ, "Bu doğru ama eğer Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çıkarlarını kastediyorsa." ifadesini kullandı.

DÜNYA 24.10.2019, 10:37
"Trump'ın başarı dediği şey Erdoğan ile Putin'in çıkarları"

Wall Street Journal'ın (WSJ) bugün yayınlanan başyazısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye konusunda attığı adımlar ile Türkiye ilişkileri eleştirildi.

Söz konusu eleştiri yazısında, "Trump'ın Twitter hesabından yapığı açıklamada, 'büyük başarı' olarak lanse ettiği şey, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin Suriye'deki işgalini yaklaşık 20 mil (32 kilometre) derinlikte durdurmayi kabul etmesinden ibaret. Bu en azından bir süre Kürletin yaşamlarını kurtaracak. Eskiden ABD'nin yardımıyla kontrol edilen topraklardan çekilme pahasına." ifadelerine yer verildi. 

Yazıda, Türk ve Rus güçlerinin sınırda Suriye'nin kuzeyinde devriye gezecek olmalarının, Rusların bölgede güç dengesini idare edecekleri anlamını taşıdığı, ABD tarafından terk edilen ve önlerinde iyi seçenek olmayan Kürtlerin de hayatta kalmak amacıyla Ruslarla ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ile anlaşmalar yaptıkları ifade edildi. 

"Trump, Erdoğan'a yaptırım uygulamayı reddetti"

"Trump 'güvenli bölge'yle övünüyor. Kastettiği Sayın Esad, Türkiye, Rusya ve İran için güvenli bir bölge olmalı." ifadesi kullanılan yazıda, şunlar kaydedildi:

"Sayın Trump, yaptırımları kaldırarak anlaşılmaz bir şekilde Sayın Erdoğan'a yönelik müsamahalı tavrını sürdürüyor. Amerikalı Pastör Andrew Brunson'ı serbest bırakmak dışında, ki kendisi haksız bir şekilde tutuklanmıştı, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Sayın Trump ya da Amerikan çıkarları için ne yaptığından emin değiliz. Sayın Trump, ABD'nin tüm uyarılarına ve Türkiye'nin NATO üyesi olarak yerine getirmesi gereken yükümlülüklere karşın, Rusya'dan S-400 füzeleri alan Sayın Erdoğan'a yaptırım uygulamayı, onu cezalandırmayı reddetti...

ABD Temsilciler Meclisi'nde geçen hafta kabul edilen ve Sayın Trump'ın Suriye'den hızla çekilme kararını kınayan yasa tasarısı, Senato'dan da geçmelidir. Bir diğer seçenek de yönetime, S-400'leri konuşlandırdığında ve ABD'nin çıkarlarına zarar verdiğinde Türkiye'ye yaptırım uygulaması talimatı vermektir. Sayın Trump böylesi bir tasarıyı veto edebilir. Ancak dünya o zaman Başkan'ın geri çekilme arzusunun ABD'nin arzusu olmadığını bilmiş olacaktır."

Yorumlar (0)