Trump: Demokratlar azledilsin!

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Nancy Pelosi ve İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff'in "vatana ihanet" ettiğini ileri sürerek, bu kişilerin ve onlara yardım eden herkesin görevinden azledilmesi çağrısında bulundu.

DÜNYA 07.10.2019, 10:06 07.10.2019, 10:09
Trump: Demokratlar azledilsin!

ABD Başkanı Donald Trump, hakkında azil soruşturması açan Temsilciler Meclisi'nin önemli isimleri Nancy Pelosi ve Adam Schiff'e yönelik eleştirilerine devam ediyor.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Pelosi'yi "asabi", Schiff'i ise "fırıldak" olarak nitelendirdi. Pelosi'nin, Schiff'in Kongre'ye ve Amerikan halkına söylediği "yalanları" bildiğini vurgulayarak, "Tüm bunlar asabi Nancy'yi en az Schiff kadar büyük suçlar ve kabahatlerden hatta vatana ihanetten suçlu kılıyor. Sanıyorum ki bunu anlamı, onlarla birlikte iş tutan herkes de dahil olmak üzere Pelosi ve Schiff'in azledilmesi gerektiği anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, 20 Eylül Cuma günü yaptığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, bu ülkeden "Demokrat başkan aday adayı Joe Biden'in oğlunu soruşturmalarını" istediğini iddia etmişti.

Trump, söz konusu iddiaların ardından Zelenskiy ile gerçekleştirdiği görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu belirterek, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." demişti.

ABD basını, Trump'ın Ukrayna liderine yalnızca Biden ve ailesini soruşturması halinde yardım edeceğini söylediğini yazmış, Demokratlar bu iddianın ortaya çıkmasının ardından azil soruşturmasını başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını bildirmişti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, söz konusu görüşmede Trump'ın ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiğine dikkat çekerek, Trump hakkında resmî azil soruşturması sürecine başladıklarını kaydetmişti.

Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlar ile görüşme arasında bir bağlantı olmadığını ifade etmişti.

2020'de yapılacak ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Partinin en güçlü adayı konumunda olan Joe Biden, "Eğer ortaya çıkan bu haberler doğruysa, Başkan Trump'ın gücünü suistimal etme ve ülkemizi aşağılamak konusunda inebileceği seviyenin bir sınırı yok" açıklaması yaptı. Biden son yaptığı sosyal medya paylaşımında Trump'ın yabancı bir hükümetten yine destek almaya çalıştığını söyleyerek ona Beyaz Saray'ı 4 yıl daha emanet edemeyiz." demişti.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu