Trump: Daha çok insan ölecek!

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesini "ekonomik" açıdan değerlendirdi. "Daha çok insan ölecek" diyen Başkan Trump, "Aşı çalışmaları konusunda iyi iş çıkarıyoruz ancak aşı olsun ya da olmasın, virüs gidecek ve biz normale döneceğiz." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 06.05.2020, 07:48
Trump: Daha çok insan ölecek!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ABD'de Covid-19 (yeni tip koronavirüs) tedbirlerinin gevşetilmesi döneminde can kayıplarının olabileceğini fakat ekonomiyi bir şekilde açmaları gerektiğini belirtti.

İlk seyahatini Arizona'ya yaptı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) dönemindeki ilk seyahatini Arizona'ya yapan ABD Başkanı Donald Trump, burada ABC News'e özel bir röportaj verdi.

ABD'de bazı eyaletlerin Covid-19 (yeni tip koronavirüs) tedbirlerini gevşetmeye başladığını ifade eden ABD Başkanı Donald Trump, "ABD ekonomisi yeniden faaliyete geçirilirken ölümler olabilir çünkü artık insanları evlerine kapatmayacaksınız. Fakat aynı zamanda sosyal mesafeyi koruyacak, ellerimizi yıkayacağız." uyarısında bulundu.

"İnsanlar aşırı dozdan ya da intihardan ölüyor"

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs tedbirleri sebebiyle işlerini kaybeden insanların psikolojik sorunlar yaşamaya başladığını vurgulayarak, "Ülkede onlara bir bakın. İnsanlar aşırı dozdan ya da intihardan ölüyor. İnsanları işlerine geri döndürmeliyiz, biz de önlemleri gevşeterek bunu yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Koronavirüs tedbirlerinin uzun süreli uygulanamayacağını, bunun mümkün ve reel olmadığını savunan ABD Başkanı Donald Trump, "Önümüzdeki 3 yıl boyunca evimizde oturamayız. Ülke ekonomisini yeniden faaliyete geçirmeliyiz." diye konuştu.

"Aşı olsun ya da olmasın, virüs gidecek..."

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı uzmanların "etkili bir tedavi ya da aşı bulunana kadar koronavirüsün büyük bir tehdit olmaya devam edeceği" açıklamalarını da reddetti. Trump, "Virüs geçene kadar ülkede daha çok insan ölecek. Aşı çalışmaları konusunda iyi iş çıkarıyoruz, ancak aşı olsun ya da olmasın, virüs gidecek ve biz normale döneceğiz. Ama bunun zor bir süreç olduğundan kimsenin şüphesi yok." görüşünü savundu.

Diğer taraftan Donald Trump'a Johns Hopkins Üniversitesinin, "tedbirlerin azaltılması durumunda ABD'deki günlük can kaybı sayılarının 3 bini bulabileceği" ve Washington Üniversitenin "ağustosa kadar ABD'deki can kaybı sayısının 135 bine ulaşabileceği" yönündeki öngörüleri de soruldu. Başkan Trump, bu tahminlerin ABD'de hiçbir önlem olmadığı varsayımına dayandığını iddia ederek, "Bu modeller ilk günden beri çok yanlıştı. Bu üniversitelerin bugüne kadar yaptığı tüm tahminler başarısızdı ama yenilerini yapmaya devam ediyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
17
açık