Trump Covid-19 için Pence'i görevlendirdi

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 ile mücadele için Başkan Yardımcısı Mike Pence'i görevlendirdi.

DÜNYA 27.02.2020, 08:09 27.02.2020, 09:12
Trump Covid-19 için Pence'i görevlendirdi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını ile mücadele konusunda uzmanlarla çalışması için Başkan Yardımcısı Mike Pence'i görevlendirdiğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele konusunda Beyaz Saray'da, Başkan Yardımcısı Mike Pence, Sağlık Bakanı Alex Azar ve sağlık yetkililerinin de katıldığı bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Önceliklerinin Amerikan halkının sağlığı ve güvenliği olduğunu, ilk günden bu yana gerekli tedbirleri aldıklarını belirten ABD Başkanı Donald Trump, "Bu hastalık yayılırsa ne yapmamız gerekirse yapmaya hazırız. Ama Amerikan halkına karşı risk oldukça az." diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongresi ile de koronavirüs (Covid-19) konusunda yakından çalıştıklarına ve Cumhuriyetçi Parti ile Demokrat Parti arasında ortak bir ruh oluştuğuna inandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"ABD Kongresi'nden 2,5 milyar dolar fon istedik. Bunun yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ancak Demokratlar, bundan çok daha fazlasını istiyor. Onlar daha fazla para istiyor, biz daha fazla şey yapacağız. Ne kadar para harcamak uygunsa o kadar harcayacağız. Umarım o kadar çok para harcamak zorunda kalmayız."

"Şi çok çalışıyor"

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile de görüştüğünü açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, "Şi çok çalışıyor. Çin'in bildirdiği rakamlara güvenebilirsiniz. Çin'de hastalığın yayılması bir nebze azaldı." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, uzmanlardan edindiği bilgilerine de paylaşarak, grip yüzünden Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 25 bin ila 69 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, buna kıyasla Covid-19 (yeni tip koronavirüs) vakalarının çok az olduğunu kaydetti.

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) kapan, kapma tehlikesi olan ya da şüphesi bulunan kişileri karantina noktalarında gözetim altına alındıklarını hatırlatan ABD Başkanı Donald Trump, "Birçok karantina merkezimiz var. Aşı çalışmalarımız da hızla ilerliyor." dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Covid-19 (yeni tip koronavirüs) konusunda çok iyi uzmanların olduğunun altını çizen ABD Başkanı Donald Trump, "Başkan Yardımcısı Mike Pence'i Covid-19 (yeni tip koronavirüs) konusunda görevlendirdiğimi buradan duyurmak istiyorum. Mike (Pence), uzmanlar, doktorlar ve Covid-19 (yeni tip koronavirüs) ile ilgili olan kişilerle çalışacak ve bana rapor verecek." bilgisini verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Sağlık Bakanı Alex Azar değil de neden Mike Pence'i görevlendirdiğini ise şu şekilde açıkladı:

Sağlık Bakanı Alex Azar çok iyi iş çıkardı. Fakat elindeki birçok işten dolayı Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) odaklanamadığı için Mike Pence'i görevlendirme kararı aldım."

"Koronavirüse grip muamelesi yapın"

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan halkına Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) "grip" muamelesi yapmalarını tavsiye ederek, "Ellerinizi yıkayın, kendinizi temiz tutun. Zorunda olmadıkça, herkesle tokalaşmanız gerekmiyor. Etrafımda soğuk algınlığı ya da grip belirtisi gösteren olursa hemen uzaklaşıyorum. Bu virüse de tıpkı grip gibi davranın." diye seslendi.

Olası bir salgın için maske siparişinde bulunduklarını da söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Belki de buna ihtiyacımız olmaz. Ancak en kötü senaryoya da hazırlanıyoruz." şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump bugün kendisini eleştiren Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye de yüklenerek, "Nancy Pelosi, panik yaratmaya çalışıyor. Demokratların yaptığı tek şey siyasi kazanç." ifadelerini kullandı.

Borsadaki düşüşün bir sebebinin de Covid-19 (yeni tip koronavirüs) olduğunu söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Ben bu seçimleri kazandıktan sonra, borsa hiç olmadığı kadar yükselecek. Hatırlarsanız bir önceki seçimi kazandığımın ertesi günü de borsa büyük bir yükselişe geçmişti." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar ise toplantıda, şu ana kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde 60 kişide Covid-19 (yeni tip koronavirüs) vakası görüldüğünü açıklayarak, "Covid-19'un daha da yayılmasını engellemek zorundayız. Amerika Birleşik Devletleri'nde daha çok vakanın olmasını bekleyebiliriz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu