Trump, aşıda yıl sonunu işaret etmişti... DSÖ'den yanıt geldi!

DSÖ'den (Dünya Sağlık Örgütü) ABD Başkanı Donald Trump'a cevap geldi: "Covid-19 aşısı için kimse kesin tarih veremez."

DÜNYA 15.05.2020, 15:16 15.05.2020, 15:53
Trump, aşıda yıl sonunu işaret etmişti... DSÖ'den yanıt geldi!

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Sözcüsü Margaret Harris, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) için 2020 yılı sonuna kadar aşı üretileceğine dair iddialara cevap verdi. DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, "Kimse bu konuda kesin bir tarih veremez. Fakat güzel haber ise dünyanın dört bir yanında 100 kadar ekipte bilim insanları aşı için çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde video konferans yoluyla gerçekleştirilen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anadolu Ajansı muhabirinin, "ABD Başkanı Trump 'Bu yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşünüyorum' açıklaması yaptı. Siz de salı günü  'koronavirüsler çok aldatıcı virüsler. Bunlara karşı aşı üretmek zor.' dediniz. Yıl sonuna kadar bir aşı üretileceği beklentisi gerçekçi mi?" sorusunu cevaplandıran DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Sözcüsü Margaret Harris, güvenli bir aşı üretilmesi için önlerinde uzun bir süreç olduğunu vurguladı.

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının ne zaman üretileceği konusunda kimsenin kesin bir tarih veremeyeceğini kaydederek, dünya genelinde 100'den fazla bilim heyetinin aşı çalışmalarına devam ettiği bilgisini paylaştı.

İnsan sağlığının riske atılmaması için aşı sürecinin uzun olacağını belirten Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, koronavirüse (Covid-19) karşı vücudu koruyacak antikor çalışmalarını buna örnek gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, "Saptanan antikorların uzun bir süre boyunca pek çok insanda denenerek virüse karşı etkili olup olmadığını öğrenmemiz gerekecek. Bu çok zorlu bir iş." değerlendirmesinde bulundu.

Üretilen aşıların yan etkisi olup olmadığının da test edilmesi gerektiğini hatırlatan sözcü Margaret Harris, "güvenli bir aşının" uzun zaman alacağını ifade etti.

Margaret Harris, ayrıca koronavirüs için bu aşamada "ispatlanmış etkili bir terapötik (tedavi edici) bulunmadığını da açıklamalarına ekledi.

Trump ne demişti?

ABD Başkanı Donald Trump dün gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinden önceki Obama yönetiminin kendilerine salgınla mücadele anlamında çok bir şey bırakmadığını fakat buna rağmen Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınında çok iyi iş çıkardıklarını savunmuş, "Bu yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşünüyorum." demişti.

Yorumlar (0)
15
kapalı