Trump: Afganistan'ı 10 günde dünyadan silerim

ABD Başkanı Donald Trump: Afganistan'ı 10 gün içinde dünyadan silebiliriz fakat 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum!

DÜNYA 22.07.2019, 20:59 22.07.2019, 23:10
Trump: Afganistan'ı 10 günde dünyadan silerim

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Afganistan'ın 10 gün içinde dünyadan 'silinebileceğini' fakat 10 milyon insanı öldürmek istemediği söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Pakistan Başbakanı Imran Khan ile yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu.

Afganistan'daki durumla ilgili Pakistan'dan destek isteyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ''Afganistan'daki savaşı 1 hafta içinde kazanabilirim. 10 gün içinde Afganistan'ı dünyadan silebiliriz. Fakat bu yoldan ilerlemek ve 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum.'' şeklinde skandal niteliğinde sorumsuzca ifadeler kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri'ni daha önceki yönetimlerin Afganistan'da karmaşık ve uzun bir savaşa soktuğunu söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan'ın bu durumdan kurtulmada kendilerine yardım edeceğini sözlerine ekledi.

İmran Han'ı ağırladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Pakistan Başbakanı İmran Han, Beyaz Saray'daki görüşmelerinin öncesinde Beyaz Saray Oval Ofis'te gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Amerika ile Pakistan'ın bir araya gelmesindeki en önem konuların başında Afganistan'ın bulunması nedeniyle ikili, Afganistan'daki son durumla ilgili görüşlerini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan'ın da yardımıyla Afganistan'da uzun yıllardır süren savaş durumuyla ilgili yakın zamanda sonuç almayı umduklarını ifade etti.

Basın açıklamasında sorumsuzca ifadeler kullanan Amerika Başkanı Donald Trump şunları söyledi:
"Afganistan'da savaşmıyoruz, orada polis gibiyiz. Polis olmak istemiyoruz. Eğer Afganistan'da savaşmak istesek bu savaşı bir haftada kazanırdık ama 10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum. Afganistan o durumda yeryüzünden silinirdi. Böyle bir savaş 10 günde biterdi ancak bu yolu seçmek istemiyorum. Afganistan'la ilgili, savaşı kazanmakla ilgili planlarım var. Pakistan bize bu konuda yardımcı olacak. 19 yıldır bu ülkedeyiz, bu gerçekten komik bir durum."

ABD Başkanı Donald Trump, Taliban'la görüşmelerde iyi iş çıkardıklarını savunarak, bu görüşmelerden sonuç çıkmasını umduklarını ve Pakistan'ın bu süreçte Amerika'ya yardımcı olacağını söyleyerek, "Pakistan bu konuda çok şey yapacak, buna inanıyorum. Milyonlarca kişinin hayatını kurtaracaklar. Afganistan bağlamında başka ülkelerin sahip olmadığı bir güce sahipler." değerlendirmesinde bulundu.

İmran Han: Anlaşmaya en yakın noktadayız

Pakistan Başbakanı İmran Han da Afganistan konusunun Amerika-Pakistan ilişkilerinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Afganistan'da askeri bir çözüm mümkün değildir. Eğer tamamen askeri olarak bu işe girseniz milyonlarca insan ölür. Şu anda Afganistan'da bir anlaşmanın olmasına en yakın noktadayız. Afganistan'da çok acil şekilde barışa ihtiyacımız var. En çok da Pakistan'ın var çünkü en çok biz etkileniyoruz. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde Taliban'ın hükümetle barış görüşmeleri konusundaki açıklamalarını görebileceğiz."

Çin, ABD, Rusya, Pakistan ve Taliban'ın "Afgan Barış Süreci"ne ilişkin 12 Temmuz'da Pekin'de katıldığı görüşmede, 8 maddelik geçici anlaşmaya varılmıştı. Katılımcılar, barış yapılması konusunda mutabık olduklarını ve nihai anlaşma için çalışmaları hızlandıracaklarının altını çizmişlerdi.

Yorumlar (0)
27
açık