Trump "acil durum" ilan etti!

ABD Başkanı Donald Trump, halefi Joe Biden'ın yemin töreninin suhuletle geçmesi için Washington DC genelinde "acil durum" ilan etti.

DÜNYA 12.01.2021, 09:12 13.01.2021, 09:13 Cemil Turan
Trump "acil durum" ilan etti!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald John Trump, kendisinden sonra ABD'nin 46. Başkanı olarak seçilen Joe Biden'ın 20 Ocak 2021 tarihindeki göreve başlama ve yemin töreni için gereken hazırlıkların düzenlenebilmesi için federal fonların kullanılması amacıyla "acil durum" ilan etti.

Konuya ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Donald John Trump'ın, halefi Joe Biden'ın 20 Ocak 2021 tarihindeki göreve başlaması için yapılacak törenin hazırlıklarının rahatlık içinde yapılması maksadıyla "acil durum" ilan ettiği kaydedildi.

Acil durum kapsamında Trump'ın, İç Güvenlik Bakanlığı altındaki FEMA'yı (Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı) gerekli tüm önlemlerin alınması ve tüm acil ihtiyaçların karşılanması için görevlendirdiği belirtildi.

Donald John Trump'ı destekleyen on binlerce taraftar 6 Ocak 2021 tarihinde Washington'daki Ulusal Park'ta bir araya gelmiş ve Amerikan Kongresine yürümüştü.

Tüm polis barikatlarını yıkıp geçen bir grup gösterici ABD Kongresi'ne girmiş ve ABD'de infiale yol açan ve dünyanın hayretle izlediği görüntüler yaşanmıştı.

Çıkan çatışmalarda 1'i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmiş ve olayların bastırılması amacıyla ABD Kongresi'ne Amerikan Ulusal Muhafız birlikleri gönderilmişti.

Olaylar sonrası aynı zamanda Demokrat olan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Amerikan Başkan Yardımcısı Mike Pence'e çağrıda bulunmuş ve olayları azmettirdiği gerekçesiyle Trump'ın Anayasanın 25. Maddesi çerçevesinde görevden alınmasını istemişti.

Demokratlar bugün de Donald John Trump'a yönelik azil sürecinin ilk adımlarının atılması için karar tasarısı vermişti.

Yorumlar (0)
-4
hafif kar yağışlı