Trump'a doğum gününde protesto sürprizi

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırındaki göçmenlere yönelik izlediği politikaları nedeniyle doğum gününde New York’ta protesto edildi.

DÜNYA 15.06.2019, 08:25 Banu Fırıncılar
Trump'a doğum gününde protesto sürprizi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırındaki göçmenlere yönelik politikaları, 73 yaş gününde New York’ta protesto edildi.

Göstericiler, Manhattan bölgesindeki Trump Uluslararası Otel ve Tower binasının önünde toplandılar. Özellikle yasa dışı göçmen çocukların ailelerinden koparılarak gözaltında tutulmasını ellerinde taşıdıkları pankart ve dövizlerle protesto eden göstericiler, bina önünde "ABD’nin Göçmen politikası suçtur" yazılı büyük bir pankart açtılar.

"Çocuklar gözaltında ölüyor"

Protestoda, “Trump yaş gününü kutlarken çocuklar ailelerinden ayrı doğum günü geçiriyor”, “Çocuklar gözaltında ölüyor”, “Çocuklar kafeslerde doğum günlerini geçiriyor”, “Kafeslere Hayır” şeklinde dövizler taşındı. Bazı göstericiler de sınırda ailelerinden koparılmış çocukları tel parmaklıklar arkasında gösteren gerçek fotoğraflar taşıdılar. 

"Kafeslerdeki çocuklara hayır"

İçinde folyo battaniyeye sarılarak kıvrılmış yatan cansız çocuk mankeninin bulunduğu, üzerinde "NoKidsInCages" (Kafeslerdeki Çocuklara Hayır) yazılı not bulunan metal kafes de oldukça dikkat çekti. 

Kimliği belirsiz kişiler, söz konusu kafeslerden 24 adetini geçen çarşamba günü başta Fox Haber Kanalı, CNN ve New York Times gibi medya kuruluşlarının bulunduğu binalar olmak üzere Manhattan ve Brooklyn bölgelerindeki işlek yaya trafiğinin bulunduğu değişik alanlara bırakmışlardı. 

Polis, üzerinde "NoKidsİnCages (Kafeslerdeki Çocuklara Hayır)" notuyla bırakılan ve sokaklardaki işaret ve park direklerine zincirlenen metal kafesleri sökmek için yoğun çaba göstermişti.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu