Trump'a 4 yeni suçlama: "Koltuğu bırakmamak için komplo kurdu"

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinde Joe Biden'a kaybetmesiyle tırmanan gerilim, Trump taraftarlarının 6 Ocak 2021'de Kongre'yi basmasına yol açan süreci başlatmıştı. Soruşturma kapsamında Trump'a 4 yeni suçlama yöneltildi. Trump'ın avukat ekibi, süreci "cadı avı" olarak niteledi.

DÜNYA 02.08.2023, 09:19 02.08.2023, 17:48 Hakan Öksüz
Trump'a 4 yeni suçlama: "Koltuğu bırakmamak için komplo kurdu"

6 Ocak 2021'de yaşanan "Kongre baskını" kapsamında eski ABD Başkanı Trump'a yönelik 4 yeni suçlamada bulunuldu. 45 sayfadan oluşan iddianame Washington DC Bölge Mahkemesine sunuldu. 3 Ağustos'ta hakim karşısına çıkacak Trump'ın, "komplo kurduğu" ifadesine yer verildi.

İddianamede, Trump'ın 2020 başkanlık seçimlerini kendi lehine çevirebilmek için bazı eylemlerde bulunduğu kaydedildi. Seçim sonuçları hakkında yalan bilgiler yayan Trump'ın, "2020'de kaybetmesine rağmen iktidarda kalmak istediği" vurgulandı.

İşte Trump'a yöneltilen yeni suçlamalar

"Seçimlerin hileli olduğuna ilişkin" iddialarının gerçeği yansıtmadığı, Trump'ın bunun bilincinde olduğu kaydedildi. Trump'a yöneltilen 4 yeni suçlamanın; "resmi bir süreci önlemek için komplo kurmak", "vatandaşların anayasal haklarını kullanmalarını engellemeye yönelik komplo kurma", "ABD'yi yanıltmak" ve "resmi bir süreci önlemeye çalışmak" olduğu kaydedildi.

Jack Smith: "Demokrasimizin kalbine benzeri görülmemiş bir saldırı"

Eski Başsavcı Jack Smith, Trump ile ilgili "Kongre baskını" soruşturmalarında "özel yetkili uzman" sıfatıyla görev yapıyor. Trump hakkında hazırlanan iddianamenin tamamının herkes tarafından okunmasını arzu ettiğini belirten Smith, "Bu baskın, ABD demokrasisinin kalbine yapıldı. Daha önce böylesi bir durumla karşılaşmamıştık." ifadelerini kullandı.

"Trump, yalanlarla saldırıyı körükledi"

Sanık Trump'ın 2020 seçimlerini kaybettiğini ancak "seçim sonuçlarının toplanması ve sayılması" sürecini sabote etmeye çalıştığını kaydeden Jack Smith, "Seçimlerle ilgili ortaya attığı yalanlar, Kongre baskınını körükledi. Binayı savunan kolluk kuvvetleri, o gün büyük bir kahramanlık örneği sergiledi. Bu baskından sorumlu olanlar hesap vermeli. Yargılama sürecinin hızlı olmasını isteyeceğiz." dedi.

Trump'ın avukat ekibi ateş püskürdü: "Nazi Almanyası gibi"

Donald Trump'ın avukat ekibi, hazırlanan iddianameye ateş püskürdü. Adalet Bakanlığının, ABD Başkanı Joe Biden tarafından "suç silahı" gibi kullanıldığını öne süren Trump'ın avukatları, "2024 başkanlık seçimlerine bu yolla müdahale etmeye çalışıyorlar. Uygulanan muamele, Nazi Almanyası ve Sovyetler Birliği gibi diktatörlükleri hatırlatıyor. Bu soruşturma, cadı avından başka bir şey değil." açıklamasında bulundu.

Kongre baskını

ABD'de Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden'ın kazanması, Cumhuriyetçi Donald Trump'ın taraftarlarını ayağa kaldırdı. Trump'ın yaptığı konuşmanın ardından harekete geçen Cumhuriyetçiler, 6 Ocak'ta Kongre binasını bastı. Olaylarda 1'i polis 5 kişi yaşamını yitirdi. 

Trump şubat ayında Senatoda yapılan oylamada aklandı. Cumhuriyetçilerin itirazı da işe yaramadı, Temsilciler Meclisinde bulunan Demokratların kurduğu komite, Trump'ın peşine düştü.

Yorumlar (0)