Trudeau'dan İran'a tepki!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'dan Ukrayna uçağının düşürülmesine, "Son dönemde bölgede gerilim artmasaydı o Kanadalılar şu anda evlerinde aileleriyle olurlardı" sözleriyle tepki gösterdi.

DÜNYA 14.01.2020, 10:59
Trudeau'dan İran'a tepki!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İran'ın hava savunma sistemleri tarafından "yolcu uçağının füze olarak algılanması" sebebiyle yanlışlıkla düşürüldüğü açıklanan Ukrayna uçağındaki kurbanların, bölgede gerilim yaşanmasaydı hayatta olacaklarını söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Global News televizyonuna verdiği röportajda, "Son dönemde bölgede gerilim artmasaydı, o Kanadalılar şu anda evlerinde aileleriyle olurlardı. Çatışma ve savaştaysanız bu olan bir şey. Yükünü masumlar çekiyor." diye konuştu.

Kanadalıların büyük üzüntü içinde olduklarını, olayın nasıl meydana geldiği konusunda açık cevaplar beklediklerini ve böyle bir şeyin bir daha asla yaşanmamasının temin edilmesini istediklerini belirten Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bu isteğe, Tahran yönetimi tarafından çok dikkatlice kulak verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 9'u mürettebat olmak üzere 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran'ın suç hafifletme çabaları

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının "hassas askerî bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü iddia etmişti. "Hassas askerî bir noktanın üzerinden geçiyordu" vurgusuyla suç yüzdesini düşürmeye çalışan İran, "insani hata" vurgusuyla da "hava savunma sistemlerimiz teknolojik olarak kusursuz çalışıyor aslında" demeye çalışmıştı. Oysa ki düşürülen Ukrayna uçağının kullandığı uçuş güzergâhı, Ukrayna ve civarı bölgelere kalkış yapan tüm uçaklar tarafından kullanılıyordu.

Uyrukları

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadym Prystaiko, uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afganistan, 3 Almanya ve 3 İngiltere vatandaşı bulunduğunu duyurmuştu.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu