TikTok akımı canından etti! Sosyal medya platformuna dava

TikTok platformunda gerçekleştirilen “meydan okuma” akımları insanların hayatını tehlikeye sokuyor. Son dönemlerde TikTok üzerinde popüler haline gelen “boğma oyunu” iki genç kızın ölümüne sebep oldu.

DÜNYA 03.07.2022, 17:24 04.07.2022, 15:47 Merve Yüksel
TikTok akımı canından etti! Sosyal medya platformuna dava

Sosyal medya platformu olan TikTok'ta ünlenen boğma oyunu iki genç kızı hayattan kopardı. 9 yaşındaki Arriani Jaileen Arroyo ve 8 yaşında olan Lalani Erika Walton’ın videosunu izleyen aileler, Tiktok’tan şikayetçi oldu.

Boğma oyunu nedir?

TikTok’ta akım haline gelen boğma oyununda insanlar birbirine meydan okuyor. Bu oyunda kişiler nefeslerini ne kadar uzun süre tutabileceklerini deniyor. Fakat oyunun tehikeli sonuçları da ortaya çıkabiliyor.

Biri bodrum katında, diğeri ise dairesinde bulundu

Küçük kızlardan Arriani köpek tasmasına asılı halde evinin bodrumunda, Lalani ise boynuna geçirilmiş iple yatak odasında asılı halde ölü bulundu.

Yaşanan olaylar sonrasında TikTok konuyla ilgili açıklama yaparak, “Kullanıcı yaşına göre ayarlama yapıldı. Yaş sınırlamasına göre algoritmalar düzenlenecek ve içerikler kullanıcılara gösterilecektir. Ölümlerde hiçbir şekilde sorumluluğumuz bulunmamaktadır” dedi.

Daha öncesinde de yaşanmıştı

Bu yaşanan olay TikTok akımının ilk kez yarattığı olaylardan birisi değil. Geçtiğimiz dönemlerde İngiltere’nin Essex bölgesinde yaşayan jimnastikçi Archie Battersbee (12), 7 Nisan tarihinden bu yana komada. Odasında boynuna bir ip geçirilmiş halde bulunan Archie’nin sağlık durumu olumlu seyretmiyor.

Talihsiz çocuğun annesi isyan etti

Archie’nin geçtiğimiz günlerde beyin ölümü gerçekleşti. Talihsiz çocuğu babası Paul Battersbee (56) ve annesi Hollie Dance (46) ise yaşam destek ünitesinde olan evlatlarının fişinin çekilmesini talep etmiyor. Çift, yaşanan olay sonrasında TikTok’a dava açtı. Anne, “Yavrumun kalbi atıyorken onu hayattan koparmak istemiyorum. Benden bunun için rıza bekliyorlar, fakat bu insafsızlık” şeklinde ifade etti.

Dance, “Normalde hastanelerde farklı hastalar üç ay yoğun bakımda kalabiliyordu. Benim yavrumdan ne diye vazgeçiyorlar?” dedi. Küçük çocuğun TikTok’ta yaygın şekilde dolaşan akım olan “boğma oyunu”’na katıldığı düşünülüyor.

Yorumlar (0)
21
açık