Tercümanına öfkelenen Zelenski, cümlelerini kendi çevirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile üçlü zirve gerçekleştiren Ukrayna lideri Vladimir Zelenski, ortak basın toplantısında cümlelerini kısa keserek çeviren tercümana sinirlendi. Zelenski, cümlelerini bir süre İngilizceye kendisi çevirdi. 

DÜNYA 19.08.2022, 14:49 20.08.2022, 10:37 Yıldırım Murathan
Tercümanına öfkelenen Zelenski, cümlelerini kendi çevirdi

Lviv’de bulunan Potoçki Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’i ağırlayan Zelenski, üçlü zirvenin ardından ortak basın toplantısında konuştu. Basın toplantısı sırasında cümlelerini İngilizceye kısa keserek çeviren tercümana öfkelendiği görülen Zelenski, kendi cümlelerini kendi çevirmeye başladı. 

Tercümanla ilginç diyalog

Konuşması sırasında tercümana dönen Zelenski, “Ben olasılıklar ve ihtimaller açısından bahsettim. Rusya tarafından her gün saldırıya maruz kalıyoruz. Bir de, ‘Slava Ukraini’ dedim” uyarısında bulundu. Bunun üzerine tercüman ‘Glory to Ukraine’ diyerek hızlı bir çeviri yaptı. Cümlelerinin kısa kesilmesine sinirlendiği görülen Zelenski, “Teşekkür ederim. Çünkü bu önemliydi” yanıtını verdi. 

“Slava Ukraini” Ukraynalılar için özel bir anlam taşıyor

Ukrayna savaşının ilk gününden itibaren Ukrayna halkı tarafından sıkça kullanılan ‘Slava Ukraini’ (Şan olsun Ukrayna’ya) ifadesi, 2018 yılından bu yana Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin resmi selamı olarak biliniyor. Selama “Kahramanlara şan olsun” kelimeleri de eşlik ediyor.  

Yorumlar (0)
21
az bulutlu