Tepkilere rağmen Çin bildiğini okudu!

Çin Ulusal Halk Kongresi, yoğun protesto gösterileri ve tepkilere rağmen Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti.

DÜNYA 28.05.2020, 10:31 28.05.2020, 10:54
Tepkilere rağmen Çin bildiğini okudu!

Çin Ulusal Meclis (Çin Ulusal Halk Kongresi), yoğun protestolara ve çığ gibi büyüyen tepkilere rağmen Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti.

Çin’de yaklaşık 5 bin delegenin katılımıyla başkent Pekin’de gerçekleştirilen Ulusal Halk Kongresi ve Halk Siyasi Danışma Konferansının yıllık toplantılarının kapanış oturumunda Ulusal Güvenlik Yasası, 2878 oyla kabul edildi.

Ulusal Güvenlik Yasası neleri içeriyor?

Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını barındırıyor. Hong Kong yerel meclisinin onayı gerekmeksizin yasa yürürlüğe girmiş olacak.

Muhalifler ve Batı karşı çıkmıştı

Hong Kong'daki muhalifler ve Batılı ülkelerin karşı çıktığı Ulusal Güvenlik Yasası'nın Çin medyası tarafından Hong Kong’un "vatan hainleri" olarak yansıtılan muhalif gazeteciler, iş adamları ve aktivistlerin ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önünü açacak.

Yorumlar (0)
10
açık