Tam 45 yıl geçti

Kıbrıs Barış Harekatı 45. yıl dönümü etkinlikleri KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın katılımıyla başladı.

DÜNYA 20.07.2019, 10:56
Tam 45 yıl geçti

Girne'de düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı 45. yıl dönümü etkinlikleri KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla başladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ile Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıl dönümü etkinliklerine start verildi.

Kıbrıs'ta Girne Kapısı'ndaki Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilen törene, KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)  Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Celal Adan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, BBP (Büyük Birlik Partisi) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve askeri erkan katıldı.

Program katılımcılarının tören alanındaki yerlerini almasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Çelenk sunumundan sonra saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, anıt özel defterini imzaladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şunları ifade etti:

"Aziz Atatürk, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 45. yılında sizi bir kez daha saygı ile anıyoruz. İlke ve devrimlerinizi ilk günden ve hiçbir zorlama olmadan benimsemiş bir halk olarak Kıbrıs Türk halkı laik ve demokratik kimliğiyle yoluna devam etmektedir. Bilimi rehber edinerek çağdaş uygarlık hedefine ulaşmak için var gücüyle uğraş vermektedir. Bir yandan kalkınma mücadelemizi sürdürürken bir yandan da yine sizin yurtta barış dünyada barış ilkenizi özümseyerek Ada'mızda kalıcı barışın sağlanması için de çabalarımızı sürdürmekteyiz. Sizden aldığımız ışıkla yolumuza devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle sizi bir kez daha saygı ile anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da anıt özel defterini imzaladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, anıt özel defterine şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, Kıbrıs Türkü'nün kahraman Mehmetçiğimizle omuz omuza verdiği mücadele sonucu, uluslararası hukuktan kaynaklanan vazgeçilmez haklarının elinden alınamayacağını kanıtladığı Barış Harekatı'nın 45'inci yıl dönümünde manevi huzurunuzda bulunuyoruz. Ada'nın eşit sahibi olarak, özgürce varlığını sürdürmeyi hak eden, büyük milletimizin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her an Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk halkını yanlarında bulacaktır. Bu kararlılığımızı bir kez daha tekrarlıyor, aziz hatıranızı saygıyla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Kıbrıs'ta Girne Kapısı'ndaki Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilen tören ile başlayan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıl dönümü kutlamaları, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda yapılacak etkinliklerle sürecek.

Yorumlar (0)
21
açık