Taliban sözcüsünden kız çocuklarının eğitimine dair açıklama

Taliban Sözcüsü Mücahid, Afgan kızlarının “mümkün olabilecek en kısa sürede” okula dönüşleri için izin verileceğini kaydetti.

DÜNYA 22.09.2021, 14:45 Kaya
Taliban sözcüsünden kız çocuklarının eğitimine dair açıklama

20 senenin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çekilmesi sonrası yönetimi ele alan Taliban, Afganistan’da kızların eğitim sürecine dair açıklamalar yaptı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “MEB, okullarda kız öğrenciler için, bilhassa liseli kızların eğitimine zemin hazırlamak için yoğun bir çalışma yapıyor.” derken, “Prosedüre ilişkin ise çalışmalar sürüyor, Allah’ın izniyle bu da gerçekleşecek.” şeklinde konuştu.

Mücahid, bunun için özellikle güvenli bir öğrenme ortamını oluşturmanın gerekliliğine de sözlerine dahil etti.

Geçtiğimiz günlerde Afganistan’da ilkokul öğretimi, erkek ve kız öğrenciler arasında ayrılmış sınıflarda başlamıştı.

Kadınlar belirli pozisyonlara atanacak

Geçtiğimiz gün Taliban, bakan yardımcıları atamalarını açıklayarak, listede hiçbir kadına yer vermemişti.

Mücahid’e konu sorulduğunda kadınların önündeki engellerin olduğunu söyleyerek, “çalışmaların sürdüğünü” kaydetmişti.

Açıklamasında Mücahid, “Kabineyi daha da güçlü hale getirmek istiyoruz, kadınlar da inşallah gerekli yerlerde belirli pozisyonlara atanacak ve isimlerini bir gün buradan duyuracağız.” şeklinde konuştu.

Uluslararası Af Örgütü’nden insan hakları uyarısı

Uluslararası Af Örgütü, geçtiğimiz günlerde, Taliban’ın iktidara gelmesinden bu zamana dek insan haklarının kötüleşmesine dair bir brifing paylaşmış ve konuya dair protestoların şiddetle bastırıldığını ve kimi kadın haklarının da halihazırda tehdit altında olduğunu kaydetmişti.

Taliban, erkek akrabaları olmadan kadınların evden çıkmalarının yasaklandığını ve kızlara okulları kapattıkları 1996-2001 senesinden bu yana değiştiklerini söylemişti.

Geçtiğimiz haftalarda üniversite eğitimi kız ve erkek öğrencilerin aynı sınıfın içinde perde ile ayrılıp eğitim görmeleri dikkatleri çekmişti.

Yorumlar (0)