Suudi Bakan, İran şartlarını açıkladı!

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İran'la diyalog için ülkesinin şartlarını açıkladı.

DÜNYA 02.10.2019, 09:43 02.10.2019, 10:01
Suudi Bakan, İran şartlarını açıkladı!

Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii'nin "Suudi Arabistan, tavırlarında samimiyetle değişiklik yaparsa görüşme talebini memnuniyetle karşılarız." şeklindeki açıklamaları üzerine, Twitter hesabından açıklama yaptı.

Suudi Arabistan tarafından, "İran'a herhangi bir görüşme yapmak amaçlı bir mektubun gönderilmediğinin" altını çizen Cubeyr, ülkesinin taraflar arasında sağlanacak diyalogla ilgili koşullarını, attığı tweetlerle şöyle ifade etti:

"Teröre destek vermeyi, kaos, yıkım politikalarına ve Arap ülkelerinin içişlerine müdahaleyi durdurun. Kitle imha silahları ve balistik füze programlarının geliştirilmesini durdurun. Terörü destekleyen isyancı bir devlet gibi değil normal bir devlet gibi davranın. Suudi Arabistan İran'la Yemen hakkında konuşmamıştır, konuşmayacaktır da. Yemen, tüm kesimleriyle Yemenlilerin işidir. Yemen krizinin sebebi, İran'ın oynadığı rolden ötürüdür. İran'daki rejimin Yemen'de istediği en son şey barış ve sükunettir."

İran henüz suskun

İran yönetiminden Cubeyr'in açıklamalarına yönelik henüz bir yorum yapılmadı.

Ne olmuştu?

Bundan bir süre önce El Cezire televizyonuna konuşan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, "Biz, Muhammed bin Selman'ın Tahran'la olan ihtilafları diyalog yoluyla çözme isteğini içeren açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. İran'ın kapıları açıktır." mesajlarını vermişti.

Geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında İran Hükümet Sözcüsü Rebii, liderlerden birinin Riyad'ın Tahran yönetimiyle görüşme talebine ilişkin mesajı hakkında, Suudi Arabistan'ın tavırlarında samimiyetle değişiklik yapması durumunda görüşme talebini memnuniyetle karşılayacaklarını söylemişti. Öte yandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran'la sorunların çözümünde siyasî ve barışçıl yolların, askerî yoldan daha iyi olduğunu belirtmişti.

Basına yansıyan bilgiler ışığında, Irak'ın da İran ve Suudi Arabistan arasında ara buluculuk için çaba sarf ettiği biliniyor. Öte yandan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, pazar günü gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin, bölgede gerginliğin giderilmesi konusunda olumlu rol oynadığını kaydetmişti. 

Yorumlar (0)
24
açık