Suudi Arabistan’da bir reform daha! Kadınlar yanlarında erkek olamadan hacca gidebilecek

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, alınan yeni kararlar ile kadınların yanlarında erkek vasisi olmadan ibadetlerini gerçekleştirebileceklerini açıkladı.

DÜNYA 14.06.2021, 17:59 15.06.2021, 12:00 Hanife
Suudi Arabistan’da bir reform daha! Kadınlar yanlarında erkek olamadan hacca gidebilecek

Suudi Arabistan’da bir yenilik daha…

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı yaptığı açıklamada, salgına karşı uyguladığı tedbirler kapsamında, bu yıl hac iznini koronavirüs nedeniyle ülkede yaşayan 60 bin kişiyle sınırlandırıldığını belirtmişti.

Daha önce bakanlığın yaptığı bilgilendirmede, hac ibadetini yapmak isteyen kişilerin 18-65 yaş aralığında olması, kronik hastalığının bulunmaması ve aşı yaptırmış olması şartı getirildiği kaydedilmişti.Kadın hacı adayları artık erkek vasisi olmadan hacca gidebilecek

Bugün ise bakanlık tarafından açıklanan, yeni kararlar kapsamında kadın hacı adayları, yanlarında erkek vasisi (mahram) olmadan, hac ibadetlerini yapabilecekler.

Hac adaylarının internet üzerinde kayıt yapmaları için iki tarih aralığı belirleyen Bakanlık,  ilk kayıtın 13-23 Haziran tarihleri arasında olacağını, ikinci kayıt döneminin ise 25 Haziran'da başlayacağını belitti."Daha önceki başvurulara öncelik verilecek"

Ayrıca açıklamada, adayların son 5 senede hacca gitmemiş olmasının gerektiğini vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Yaş grupları dikkate alınarak, daha önce hac ibadetini yerine getirmemiş başvuranlara öncelik verilecek." 

Yorumlar (0)
18
açık