Suudi Arabistan'da kadın reformları devem ediyor: Kabe’de ilk kez kadın güvenlikçi

Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz’in 2016 yılında başlattığı köklü reformlara bir yenisi daha eklendi. İlk kez Kabe’de kadın güvenlik görevlileri Hac ibadeti sırasında görevlendirildi.

DÜNYA 22.07.2021, 10:12 24.07.2021, 20:12 Hanife
Suudi Arabistan'da kadın reformları devem ediyor: Kabe’de ilk kez kadın güvenlikçi

Suudi Arabistan, Prens Selman’la birlikte onlarca yıldır yürürlükte olan iliklerine kadar işlemiş gelenek ve bir dizi yasadan vazgeçerek 2016’dan bu zamana kadar katı düzenlemeleri gevşetmeye yönelik adımlar attı.

Bu yeniliklerin en önemlisi kadınlara yönelik yapılan reformlar. Suudi kadınlar yapılan yeni reformlarla artık futbol sahalarına girebiliyorlar, araba kullanabiliyorlar ve daha önce sadece erkeklerin yürüttüğü meslekleri artık icra edebiliyorlar.Bugün bu gelişmelere bir yenisi daha eklenerek bir ilk yaşandı.

Onlarca kadın güvenlik görevlisi ilk kez Hac ibadeti sırasında görevlendirildi.''İbadet edenlere hizmet etmek çok asil ve onurlu bir görev''

Babasından ilham alan ve orduya katılarak İslam'ın en kutsal yerlerinde çalışan Mona isimli bir kadın görevli, Mekke’de rahmetli babasının yolcuğunu tamamlamak için burada görev almak istediğini belirterek, "İbadet edenlere hizmet etmek çok asil ve onurlu bir görev" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
31
açık