Suriye’nin hazır oylu “demokratik” seçimi gündeme oturdu 

Suriye’de dün devlet başkanlığı seçimleri vardı. Demokratik olarak gösterilen fakat öyle olmayan seçimlerin gizli görüntüleri ortaya çıktı. Haber merkezlerine yayılan görüntü, “yok artık” dedirtti. 

DÜNYA 27.05.2021, 16:35 28.05.2021, 17:46 Başak Çetin
Suriye’nin hazır oylu “demokratik” seçimi gündeme oturdu 

Suriye’de Esad rejiminin hakimiyeti altında bulunan bölgelerdeki vatandaşlar dün, seçim sandıklarının yolunu tuttu. Suriye Devlet Başkanlığı seçimleri için oy veren Suriyeliler, oyları sayılırken haber ajanslarına yayılan görüntüler ile hayatlarının şokunu yaşadı.

Görüntülerde, oyları sayan kişilerin sandık içinde bulunan oylar yerine hazır olan kenardaki oy kağıtlarını saydıkları görülüyor. “Göstermelik seçim” olarak haberlere çıkan görüntülerde Başta Başkent Şam olmak üzere İdlib, Lazkiye, Duma ve Azez gibi bölgelerde seçimin iptali için halk sokaklara döküldü.Bir sivil vatandaş tarafından çekilen görüntüler hem Suriye hem de dünyadaki diğer pek çok haber kanalıyla paylaşıldı.

3 aday vardı

Sözde demokratik seçimlerde 3 aday bulunuyordu. Bunlardan biri hala başkan olan Beşar Esad, diğeri 67 yaşındaki Avukat Mahmud Merhi ve eski Milletvekili Abdullah Salloum.  

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu