Suriye Özel Temsilcisi: Bu tarihî bir an

Aylardır beklenen Suriye Anayasa Komitesi Cenevre'de toplandı, rejim ve muhalifler ilk kez karşılıklı oturdu.

DÜNYA 31.10.2019, 09:11 31.10.2019, 10:03
Suriye Özel Temsilcisi: Bu tarihî bir an

Aylardır beklenen toplantı gerçekleşti, Suriye Anayasa Komitesi, İsviçre'nin Cenevre kentinde ilk kez toplandı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Otto Pedersen, rejim ve muhaliflerin yüz yüze oturduklarını vurgulayarak, "Bu tarihî bir an" dedi. Pedersen'in bir yanında, rejimi temsilen Ahmed Kuzbari diğer yanında muhalifleri temsilen Hadi el Bahra yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Pedersen ilk kez rejimin 50 adayının ve muhaliflerin 50 adayının yüz yüze oturduklarını vurgulayarak, "Bu, Suriye liderliğindeki, Suriye'nin sahip olduğu, güvenilir, dengeli ve kapsayıcı bir anayasa kurulunun başlatılmasıdır. Cenevre'deki Birleşmiş Milletler tarafından kolaylaştırılmıştır. Guterres, bugünkü anayasa komitesinin başlatılmasının, Suriye'nin 9 yıl süren krizinde siyasal süreç için ilk anlamlı adım olabileceğine ve olması gerektiğine inanıyor. Anayasa komitesinin seçkin üyeleri, bugün Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti ile Suriye Müzakere Komisyonu arasındaki bir anlaşmaya dayanarak buradasınız. Bu anlaşma bu komitenin çalışmalarına rehberlik edecektir. Bu, hükümet ve muhalefet arasındaki ilk siyasi anlaşma. Bu tarihî bir an. Çünkü ilk kez hükümetin 50 adayı, muhalefetin 50 adayı yüz yüze oturuyor, aynı zamanda yan yana iki Eş Başkan var. Suriye için yeni bir şey için bir şans. Aramızda bu kadar çok kadını gördüğüm için de gurur duyuyorum." ifadelerini kullandı.

"Güçlü bir umut var"

Özel Temsilci Pedersen, farklı görüşlere sahip olan vekillerin, ortak bir çözüm ve uzlaşı için yüz yüze oturduklarını belirterek, "Bugün burada, yüz yüze, diyalog ve müzakerelere başlamak için hazır bir şekilde oturuyorsunuz. Bunun, ülkenin içerisindeki ve dışarısındaki Suriyeliler için güçlü bir umut olduğuna inanıyorum. Vekil olmayı kabul ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum." mesajını verdi.

Pedersen konuştuktan sonra, rejimi temsilen Ahmed Kuzbari ve muhalifleri temsilen Hadi el Bahra da söz aldı.

"Başarı için buradayız"

Rejimi yani Suriye Arap Cumhuriyeti'ni temsilen konuşan toplantının Eş Başkanı Ahmed Kuzbari, "Suriyelilerin gözlerinin önünde buradayız. Onların isteklerini inşa etmek, elimizden gelenin en iyisini yapmak için derin bir çaba gösterme sorumluluğunu üstleniyoruz. Bu, aslında, sevgili vatanımıza zarar veren krizi çözmek için siyasi sürecin giriş noktalarından biridir." şeklinde konuştu.

"Geçmişte başaramadıklarımızı başarmayı umuyoruz"

Muhalif Eş Başkan Hadi El Bahra, günümüze kadar olan müzakere girişimlerinin ve görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını altını çizerek, "Bu binada ve buna yakın bir odada, 2014 yılı başında ilk doğrudan müzakere sürecine başladık. Ne yazık ki, bu görüşmeler başarılı olamadı. Suriye halkı ıstıraba son verme olasılığına ilişkin hayal kırıklığına uğradı. Suriye trajedisi bugün de devam ediyor. 5 yıl sonra, bugün tekrar buluşuyoruz, geçmişte başaramadıklarımızı başarmayı umuyoruz." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu