"Süleymani için ağlayacak değiliz"

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "General Kasım Süleymani, tüm çıkarlarımız için tehdit oluşturuyordu ve bölgedeki yıkıcı, istikrarsızlaştırıcı davranışların sorumlusuydu" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 05.01.2020, 22:44 13.01.2020, 12:25
"Süleymani için ağlayacak değiliz"

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD saldırısı sonucu ölen İranlı General Kasım Süleymani'nin İngiltere'nin çıkarlarına tehdit oluşturduğunu ve Batılı askerleri hedef alan saldırılardan sorumlu olduğunu aktararak "ölümüne ağlayamacaklarını" belirtti.

"Yıkıcı, istikrarsızlaştırıcı davranışların sorumlusuydu"

Johnson, "General Kasım Süleymani, tüm çıkarlarımız için tehdit oluşturuyordu ve bölgedeki yıkıcı, istikrarsızlaştırıcı davranışların sorumlusuydu." dedi.

"Misilleme çağrılarının bölgede daha fazla şiddete yol açacağı" uyarısını yapan Johnson, "Binlerce masum sivil ve Batılı (askeri) personelin ölümüne yol açan eylemlerde oynadığı başrol göz önüne alındığında, ölümüne ağlayamayacağız" diye konuştu.

İngiltere'nin gerginliğin azaltılması için tüm taraflarla yakın temasta olduğunu belirten Johnson, İngiliz askerler ve bölgedeki İngiliz çıkarlarının güvenliği için adımlar attıklarını aktardı.

Ne olmuştu?

Pentagon, cuma günü İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve Hasdi Sabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuştu.

Saldırıda, Süleymani ve Mühendis'in yanı sıra İranlı subayların da aralarında bulunduğu 10 kişi yaşamını yitirmişti.

Yorumlar (0)
13
açık