Stoltenberg: NATO nükleer bir olarak kalacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun nükleer silahsız bir dünya hedeflediğini, ancak bu silahların varlığının devam ettiği sürece NATO'nun da nükleer bir müttefik olarak kalacağını ifade etti.

DÜNYA 18.06.2024, 00:45 19.06.2024, 17:58 Melina Ay
Stoltenberg: NATO nükleer bir olarak kalacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İngiltere'nin The Telegraph gazetesinin podcast yayınında gazeteci Joe Barnes'ın sorularını yanıtladı. Stoltenberg, 4 Temmuz'da yapılan İngiltere genel seçimlerinin ardından NATO ülkelerinin savunma harcamalarına yönelik yüzde 2 oranında dayanıklılıklarını sürdürmelerini beklediklerini belirtti. Soğuk savaş sonrası düşen gerilimler döneminde savunma harcamalarının azaldığını ancak günümüzde artan gerilimlerin savunma bütçelerini artırma olanağının ortaya konması gerektiğini belirtti.

“NATO’nun hedefi nükleer silahsız bir dünyadır”

Stoltenberg, kendi liderliği döneminde NATO'nun nükleer nükleer silahsız bir yapıya kavuştuğunu belirterek, “Şeffaflığın, NATO'nun nükleer bir ittifak olduğunu açıkça ortaya koymada önemli bir rol oynadığını düşünüyorum. NATO'nun hedefi nükleer silahsız bir dünyadır; ancak nükleer var olduğu sürece biz de nükleer bir ittifak olarak varlığımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Rusya ve Çin bin nükleer silaha ulaştı

Stoltenberg, Rusya ve Çin'in nükleer silah kapasitesine büyük yatırımlar yaptıklarını vurgulayarak, 2020'lerin sonunda bu ülkelerin toplam bin nükleer silaha ulaşabildiğini belirtti. Stoltenberg, Çin, Rusya ve Kuzey Kore'de nükleer silahlar bulunurken NATO'da olmamasının daha tehlikeli bir dünyayı ortaya çıkaracağını söyledi.

Avrupalı müttefikler hallediyor

Stoltenberg, NATO'nun nükleer çaydırıcılığını güçlendiremeye yönelik çabalarını vurgulayarak şunları belirtti:

“ABD, B61 bombalarını modernize ediyor, bu taktik nükleer bombalar Avrupa'da bulunuyor. Avrupalı ​​müttefiklerimiz ise NATO'nun nükleer misyonuna katkı sağlayan uçaklarını modernize ediyorlar. İngiltere'nin kendi nükleer gücü ve silahları mevcut bulunuyor.”

“Avrupa ve Kuzey Amerika omuz omuza durmalı”

Stoltenberg, Avrupa ve ABD'deki aşırı sağın yükselişiyle ilgili olarak, “NATO'yu güçlü kılmak tüm İttifak üyelerinin çıkarınadır çünkü daha tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. Daha tehlikeli bir dünyada Avrupa ve Kuzey Amerika'nın omuz omuza durması önemlidir” yanıtlarını verdi.

Putin Ukrayna’da kazanmamalı

NATO'nun Ukrayna'ya olan desteğinden bahseden Stoltenberg, “Eğer (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin Ukrayna'da kazanırsa, bizim kesinlikle daha da korunmasız hale geleceğimize inanıyorum. Putin, ne zaman başka bir ülkeye karşı askeri güç kullansa istediğini aldı. Bunun böyle olmayacağını göstermeli ve savunma harcamalarımızı artırmalıyız. Bizim güvenlik çıkarlarımıza uygun olanı, Putin'in Ukrayna'da kazanmasını engellemektir” açıklamalarına yer verdi.

Stoltenberg, Ukrayna'ya sağlanan askeri yardımın büyük çoğunluğunun NATO ülkelerinden geldiğini vurgulayarak, bu destek sayesinde Ukrayna'nın savaşta geçirdiği kayıpların kaybettiği bölgelerin geri döndüğünü belirtti.

Yorumlar (0)