Stoltenberg: “Çin, Avrupa'daki en büyük silahlı çatışmayı körüklüyor”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Çin, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük silahlı çatışmayı körüklüyor” dedi.

DÜNYA 17.06.2024, 22:11 Melina Ay
Stoltenberg: “Çin, Avrupa'daki en büyük silahlı çatışmayı körüklüyor”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, resmi ziyaret için bulunduğu ABD’de Wilson Centre adlı düşünce kuruluşunda konuştu. Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in NATO’ya karşı olduklarını belirtti. Stoltenberg, "Putin ve Xi, NATO'nun ABD'nin sahip olduğu 31 dost ve müttefikten oluşan bir güce sahip olduğunu biliyorlar, bu yüzden NATO'ya şiddetle karşı çıkıyorlar” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO liderlerinin gelecek ay ABD’nin başkenti Washington DC’de yapılacak NATO Zirvesi'nde bir araya geleceklerini hatırlattı. Stoltenberg zirvenin gündeminde, NATO'nun temel görevi olan caydırıcılık ve savunma, Ukrayna ve özellikle Hint-Pasifik bölgesindeki küresel ortaklıklar” konularına yer verdi.

“Doğru zaman geldiğinde Ukrayna gecikmeksizin NATO'ya katılabilecek”

NATO'nun Ukrayna'ya verdiği destekle ilgili konuşan Stoltenberg, Putin'in saldırgan tutumunun şimdi ya da gelecekte başarılı olmasına izin vermemeleri gerektiğini belirtti. Stoltenberg, "Bu sebeple Zirve'de Ukrayna'yı NATO üyeliğine daha da yaklaştıracak adımlar atacağız. Böylece Ukrayna, zamanı geldiğinde vakit kaybetmeden NATO'ya katılabilecek" şeklinde konuştu

Yüzde 90’ını Çin’den ithal ediliyor

Stoltenberg, Ukrayna'daki savaşın NATO'nun güvenliğinin sadece bölgesel değil küresel düzeyde olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Rusya'nın Çin ve diğer ülkelerden aldığı desteğe dikkat çekerek, Pekin'in yarı iletkenler ve diğer çift kullanımlı ürünler gibi ileri teknolojileri paylaştığını belirtti. Ayrıca, geçen yıl Rusya'nın füze, tank ve uçak üretiminde kullanılan mikroelektronik ürünlerinin yüzde 90'ını Çin'den ithal ettiğini söyledi.

Stoltenberg, Çin'in Rusya'ya sağladığı desteğin, Ukrayna'daki çatışmanın daha da şiddetlenmesine, Rusya'nın askeri kapasitesinin artmasına ve uluslararası yaptırımların etkisiz hale gelmesine neden olduğunu vurguladı.

“Müttefikler bedelini ödeyecek”

Stoltenberg, Xi Jinping'in kamuoyunda, yaptırımlardan kaçınmak ve ticaretin devamını sağlamak amacıyla Rusya-Ukrayna Savaşı'nda arka planda kaldığı izlenimini yaratmaya çalıştığını belirtti. Ancak, gerçekte Çin'in İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük silahlı çatışmayı körüklediğini ifade etti. Stoltenberg, Pekin'in aynı anda hem bu savaşı destekleyip hem de Batı ile iyi ilişkiler sürdürmek isteğinin mümkün olmadığını vurguladı. Çin'in tutumunu değiştirmediği sürece, müttefiklerin bunun bedelini ödemek zorunda kalacağını dile getirdi.

“Ortak değerleri savunacağız”

Stoltenberg, Rusya'nın Kuzey Kore ve İran'dan da destek aldığını ve bu iki ülkenin karşılığında Rus teknolojisinden faydalandığını belirtti. Rusya ile Asya'daki otoriter rejimler arasındaki artan yakınlaşmadan bahseden Stoltenberg, NATO’nun Hint-Pasifik bölgesindeki müttefikleriyle daha sıkı iş birliği yapmasını gerekli kıldığını vurguladı. Bu çerçevede, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore liderlerinin önümüzdeki ay Washington DC'de düzenlenecek NATO Zirvesi'ne davet edildiğini açıklayan Stoltenberg, uluslararası kurallara dayalı düzeni ve ortak değerleri birlikte savunabileceklerini ifade etti.

Yorumlar (0)