Siyaset belgesi yayımlayan Çin'den askeri tatbikat duyurusu!

Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Tayvan Adası çevresindeki askeri hareketliliğini artıran Çin, tatbikatların sona erdiğini duyurdu. Halk Kurtuluş Ordusu'nun Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, "Olası bir savaşa karşı birliklerimizi diri tutacağız." dedi. Bir siyaset belgesi yayımlayan Çin yönetimi, Tayvan Adası üzerinde hak sahibi olduğunu yineledi.

DÜNYA 10.08.2022, 13:31 10.08.2022, 17:44 Hakan Öksüz
Siyaset belgesi yayımlayan Çin'den askeri tatbikat duyurusu!

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a yaptığı resmi ziyaret ile tavan yaptı. Tayvan Boğazı civarındaki askeri hareketliliğini artıran Çin'in 5 gündür devam eden tatbikatlarının ne zaman sona ereceği tartışma konusu oldu. Bölgedeki uçak ve gemi trafiğinin durmasına yol açan tatbikatlar, Tayvan'da endişeye neden oldu. Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Çin'in işgal girişimi başlatmasından endişe ettiğini belirtti.

"Birliklerimizi diri tutacağız"

Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) tarafından Tayvan Boğazı çevresinde gerçekleştirilen tatbikatların sona erdiği kaydedildi. Açıklama, PLA Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi'den geldi. Tatbikatları başarıyla gerçekleştirdiklerini kaydeden Sözcü Şi Yi, "Boğaz civarındaki durumu takip etmeyi sürdüreceğiz. Olası bir savaşa karşı birliklerimizi diri tutacağız." açıklamasında bulundu. 

Pekin yönetimi, siyaset belgesi yayımladı

Günün erken saatlerinde Tayvan ile ilgili bir siyaset belgesi paylaşan Pekin yönetimi, yeniden birleşmenin "barışçıl yollardan" gerçekleştirilmesini hedeflediklerini bildirdi. Açıklamada, "Pekin, Tayvan Adası üzerinde hak sahibidir. İki ülke arasındaki ideolojik farklılıklar, barışçıl birleşmenin önüne geçmemelidir." denildi. Çin'den gelen bu açıklama, Tayvan kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Gerçek mühimmat ile tatbikat yapıldı

Tayvan Adası civarında Çin tarafından gerçekleştirilen tatbikatların, 4 ile 7 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı belirtilmişti. Tatbikatların 8-9 Ağustos'ta da devam etmesi dikkat çekmişti. Tayvan civarında oluşturulan fiili abluka nedeniyle gemi ve uçak trafiği durmuştu. Sivillerin güvenliğinde endişe ettiklerini kaydeden Tayvan, bölgedeki seferleri iptal etmişti. Tayvan'ın güneyindeki Fınggang'da gerçek mühimmat ile tatbikat gerçekleştirilmişti.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu