Siyahilerin katledildiği dava rafa kaldırıldı

ABD'nin Oklahoma eyaletinde Yüksek Mahkeme, 1921'de meydana gelen ve birçok siyahın hayatını kaybettiği Tulsa Katliamıyla ilgili açılan davada alt mahkemenin kararını onayladı ve tazminat talebinin reddine karar verdi.

DÜNYA 13.06.2024, 01:26 Melina Ay
Siyahilerin katledildiği dava rafa kaldırıldı

Yüksek Mahkeme, ABD tarihinde önemli bir "kara leke" olarak anılan Tulsa Katliamı'na ilişkin açılan tazminat davasında, bölge mahkemesinin ret kararını onaylayarak dosyayı kapattı. 1921'de Tulsa'da gerçekleşen ve ‘Black Wall Street’ olarak bilinen ticaret bölgesinde yüzlerce siyahinin hayatını kaybetmesine yol açan ırkçı saldırıların ardından, 110 yaşındaki Viola Fetcher ve 109 yaşındaki Lessie Benningfield Randle tarafından mahkemeye taşınan dava, tazminat talebiyle açılmıştı. Ancak mahkeme, Tulsa şehir yönetiminin 103 yıl önceki trajik olaylar için sorumluluk kabul etmemesi üzerine, talebi reddetti.

ABD'de köleliğin resmen sona erdirildiği bir gün olarak federal tatil ilan edilen Haziran ayında, ırkçı katliamın son tanıklarının açtığı dava dosyası mahkeme kararıyla kapatıldı ve ırkçı saldırıyla ilgili hiç kimse sorumlu tutulmadı. Randle, Fletcher ve geçtiğimiz yıl 102 yaşında hayatını kaybeden Hughes Van Ellis, Tulsa Katliamı'nı yaşayan son tanıklar olarak 2020 yılında Tulsa şehir yönetimi ve diğer yerel ile eyalet kurumlarına karşı adalet arayışıyla tazminat davası açmışlardı.

1921 Tulsa Katliamı’nda neler oldu?

Tulsa, Oklahoma'da 31 Mayıs 1921'de, 19 yaşındaki siyah ayakkabı boyacısı Dick Rowland'ın, bir beyaz kıza tacizde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınmasıyla başlayan olaylar, şehirde büyük bir çatışmaya dönüşmüştü. Rowland'ın tutuklanması haberi, yüzlerce beyazın karakola gelerek onu linç etmek istemesine neden olmuş, buna karşılık siyahiler de Rowland'ı korumak için toplanmıştı. Çatışmada 12 kişi hayatını kaybetmiş ve şiddet olayları hızla yayılmıştı.

Silahlı beyaz gruplar, polis ve Ulusal Muhafız birimleriyle işbirliği yaparak o zamanlar Greenwood iş bölgesi olarak bilinen siyah iş merkezi ve çevresindeki mahallelere saldırmıştı. Gece boyunca yüzlerce iş yeri ve ev yağmalanarak ateşe verilmişti.

Yerel yetkililerin, 300'den fazla siyahın hayatını kaybettiği belirtilen olaylarda, ölenleri resmi kayıt tutmadan hızla gömdüğü ve cenaze törenlerini yasakladığı ifade edilmişti. Şehir yönetimi ve sigorta şirketleri, siyahların sahip olduğu işyerleri ve evlerin talan edilip yakılmasının zararını tazmin etmemiş, Greenwood ticari bölgesi olarak bilinen siyah mahallesi neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştı.

Yorumlar (0)