Sisi rejimi, Mursi'nin ölüm nedenini açıkladı!

Mısır devlet televizyonu, mahkeme salonunda şehit olan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu ileri sürdü.

DÜNYA 18.06.2019, 12:15 Oğuzhan Sabuncu
Sisi rejimi, Mursi'nin ölüm nedenini açıkladı!

Mısır devlet televizyonu, mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu ileri sürdü. Uluslararası kamuoyu ise, tarafsız soruşturma çağrısı yaptı.

Mısır'ın demokratik yolla, seçim yoluyla göreve gelen ilk ve tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 2013'ün Temmuz ayında cunta darbesiyle devrildiğinden bu yana cezaevinde tutuluyordu. Muhammed Mursi'nin hayatını kaybettiği söz konusu duruşmada hakim karşısında konuşmaya başladıktan beş dakika kadar sonra baygınlık geçirdiği, hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra da hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Mısır'dan kalp krizi iddiası

Mısır devlet televizyonu, Muhammed Mursi'nin ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu ileri sürdü. Yapılan açıklamada, "Muhammed Mursi'nin iyi huylu bir tümörü bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı" iddia edildi.

Müslüman Kardeşler: muhammed Mursi'yi yavaş yavaş öldürdüler

Müslüman Kardeşler'in kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi'nden konuya ilişkin resmi açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada, yıllardır cezaevinde bulunan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "yavaş yavaş öldürüldüğü" ve "bir cinayetin söz konusu olduğu" ifade edildi. Partiden yapılan yazılı açıklamada sağlık durumu kötü olan Muhammed Mursi'nin cezaevindeki koşullarına vurgu yapılarak, "Onu beş yıl tek kişilik hücrede tuttular, tıpkı doğru dürüst yemek verilmediği gibi, alması gereken ilaçların tamamını vermediler." açıklaması yapıldı.

Uluslararası kamuoyu rahatsız!

Mısır'ın demokratik yolla göreve gelmiş ilk ve tek cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin beklenmedik vefatının ardından uluslararası insan hakları örgütlerinden, bağımsız bir soruşturma yürütülmesi yönünde çağrılar geliyor.

Ebedi istirahatgâhı görüntülendi

Muhammed Mursi, yoğun güvenlik önlemleri altında ailesi ve avukatlarının eşliğinde Mısır'ın başkenti Kahire'nin doğusunda -sabahın çok erken saatlerinde- yerel saatle 05.00'te toprağa verildi. Hiç kimsenin yaklaştırılmadığı cenaze töreninin çevresi sadece uluslararası medya tarafından görüntülendi.

İşte toprağa verildiği kabristan

Muhammed Mursi'nin toprağa verilişi sırasında olağanüstü yoğunlukta güvenlik önlemleri alındı. Muhammed Mursi'nin naaşı, Mısır'ın başkenti Kahire'nin doğusunda, Medinet Nasr semtindeki Müslüman Kardeşler (İhvan) mensuplarının toprağa verildiği kabristanda defnedildi.

Aile kabristanına defnedilmesine izin verilmedi

Reuters haber ajansına konuşan Muhammed Mursi'nin oğlu Abdullah Muhammed Mursi, Mısırlı yetkililerin Muhammed Mursi'nin memleketi olan El Adva köyünde bir cenaze töreni düzenlenmesine izin vermediğini açıkladı.

.

Yorumlar (0)
açık