Şifa Hastanesi'nde sağlık hizmetleri durdu

İsrail güçlerinin baskın yaptığı Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesinde sağlık hizmetlerinin tamamen durduğu öğrenildi.

DÜNYA 15.11.2023, 22:08 16.11.2023, 17:45 topcu
Şifa Hastanesi'nde sağlık hizmetleri durdu

Şifa Hastanesinden güvenlik gerekçeleriyle ismini belirtmek istemeyen bir kaynak, Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin, Şifa Hastanesine sığınan Filistinli sivilleri içeride alıkoyduğunu dile getirdi. 

İsrail güçlerinin baskınına maruz kalan Şifa Hastanesindeki sağlık hizmetlerinin tamamen durduğunu söyleyen kaynak, "Hizmetlerin durması sebebiyle yüzlerce yaralı ve hastanın hayati tehlikesi mevzubahis. Nitekim insanların yaraları da çürümeye başladı, bu da salgın hastalıklara sebep olabilir." diye konuştu.

İsrail güçlerinin buraya sığınan Filistinli sivilleri binalarda alıkoymayı sürdürdüğünü ve Şifa Hastanesine giriş ve çıkışları engellediğini kaydeden kaynak, İsrail ordusunun hastanenin diyaliz bölümünde konuşlandığını ve diğer tüm bölümleri de kuşatma altına aldığını dile getirdi. 

Filistinli kaynaklar, hastanedeki son durumun çok trajik olduğuna dikkat çekti.

İsrail askerleri, bu sabah Gazze Şeridi'nde binlerce yerinden edilmiş sivil ile hastanın olduğu bölgenin en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesine yönelik baskın gerçekleştirmişti.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 310'u aşkını asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda ise 48 İsrail askeri yaşamını yitirdi.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 11 bin 500 Filistinli vefat etti, yaklaşık olarak 30 bin kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 197 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde on binlerce sivil ve yaralının sığındığı onlarca hastaneyi zorla boşaltmak için ana binalarını ya da yerleşkelerini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ile altı İsrail askeri yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)