Senato seçimlerinin galibi Şinzo Abe

Japonya'da parlamentonun (Diet) üst kanadı Senato'nun 245 üyesinden 124'nün belirlendiği seçimlerde Başbakan Abe Şinzo'nun liderliğini yürüttüğü iktidar koalisyonu en fazla oyu aldı.

DÜNYA 21.07.2019, 18:44 21.07.2019, 18:50
Senato seçimlerinin galibi Şinzo Abe

Japonya devlet televizyonu NHK'nin verdiği ilk sonuçlara göre, Abe'nin Liberal Demokrat Partisi (LDP) ve ortağı Komei, parlamentonun üst kanadı için gerçekleştirilen seçimlerde çoğunluğu kazanarak 124 sandalyeden 64'ünü elde etti.

Başbakan Abe, seçim sonuçlarını memnuniyetle karşıladığını belirterek, halkın siyasi istikrarı seçtiğine inandığını söyledi.

Halkın, ülkenin çıkarlarını korumak için siyasetçileri diplomasi yapmaya teşvik ettiğini kaydeden Abe, "İnsanların bizi, politikalarımızı sürdürmeye teşvik ettiğine inanıyorum." dedi.

Kesin sonuçların bir hafta içinde belli olması bekleniyor.

KATILIM ORANI BİR HAYLİ DÜŞÜK

İçişleri ve İletişim Bakanlığının verilerine göre, seçime katılım oranı yüzde 16 olarak gerçekleşti. Toplam 17 milyon 62 bin 771 kişi oy kullandı.

2012'de göreve gelen Başbakan Abe, bir daha aday olmayacağını ifade ederken, 2021'deki genel seçimlerden önce uzun süredir yapmayı istediği anayasa revizyonu için yeterli sayıda sandalyeye sahip olmayı hedefliyor.

Dışarıdan bir partinin desteklemesi durumunda mevcut koalisyon anayasa revizyonu için gereken üçte iki çoğunluğa ulaşabiliyor.

Yorumlar (0)
23
açık