Scooter yasağı başladı: Bir gecede hepsi toplatıldı

Paris Belediyesi’nden alınan kararla son yıllarda popüler olan elektrikli scooterları yasaklayarak kentteki 15 bin elektrikli scooter dün gece toplatıldı. Paris, sokaklarından scooterları kaldıran ilk Avrupa başkenti oldu.

DÜNYA 01.09.2023, 13:39 Şeyda Gül
Scooter yasağı başladı: Bir gecede hepsi toplatıldı

Elektrikli scooterlara ilk yasak Avrupa başkenti olan Paris’ten geldi. Söz konusu araçların dünyaya yayılmasında da önemli bir rol oynamasının ardından 2018 yılında paylaşımlı elektrikli scooterlar, ilk olarak Paris pazarına açılmıştı. Ancak Paris Belediyesi ve halk 5 yıldır scooterları kentte yarattığı problemleri tartışıyordu. Tartışmalara son noktayı koyan belediye, yasak kararının alarak kentteki 15 bin elektrikli scooter dün gece toplattı.

Güvenlik endişeli artmıştı

Özellikle gençler tarafından sıkça tercih edilen elektrikli scooterlar, kullanıma çıktığı günden bu yana herkes tarafından tartışmalara sebep oluyordu. Güvenlik endişeleri oluşturmasının yanı sıra yayaların stres altında olması ve şehir sokaklarının yığınlar halinde park edilmiş scooterlar nedeniyle sürekli sorunlar yaşanıyor ve uyarılar yapılıyordu.

Operatör sayısını sınırlandırılmıştı

Paris Belediyesi 2020 yılında elektrikli scooterların tehlikeli kullanımı yönündeki şikayetlerin artmasının ardından operatör sayısını sınırlayan ve hızları otomatik olarak takip edilebilen dünyanın en katı elektrikli scooter düzenlemelerini getirmişti. Ancak bu, tartışmaları yatıştırmak için yeterli olmamıştı.

Referandumda yüzde 90 yasaklansın kararı çıkmıştı

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, geçtiğimiz Nisan ayında scooterlar için bir referandum düzenlemişti. Paris halkının da katıldığı referanduma yüzde 90'ı scooterların yasaklanması yönünde oy kullanmıştı. Referanduma katılım yüzde 7,5'ta kalsa da, Belediye Başkanı Hidalgo kararı devreye sokmuştu.

Halk kendi scooterlarını kullanmaya devam edebilecek

Sadece paylaşımlı elektrikli scooterları yasaklayan Paris Belediyesi, Paris halkının kendi elektrikli scooterlarını satın aldıkları takdirde bunları sokakta kullanabileceklerini paylaştı.

2021 yılında 24 kişi ölmüştü

2021 yılında, Fransa genelinde elektrikli scooterlar nedeniyle yaşanan kazalarda toplamda 24 kişi yaşamını yitirmişti. Geçtiğimiz yıl ise Paris'te 3'ü ölümlü olmak üzere toplamda 459 kaza meydana gelmişti.

Yorumlar (0)