“Savaşta taraf seçmemiz için baskı yapılıyor”

Filistin Dışişleri Bakanı Malki, devlet televizyonuna yaptığı açıklamalarda Rusya-Ukrayna savaşında taraf tutmaları konusunda baskıya maruz kaldıklarını açıkladı.

DÜNYA 06.03.2022, 09:55 07.03.2022, 09:00 Başak Çetin
“Savaşta taraf seçmemiz için baskı yapılıyor”

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki, devlet televizyonuna katılarak açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna savaşı hakkında konuşan Bakan Malki, “Ukrayna’ya yapılan saldırılar hakkında tutum sergilememiz için diğer ülkelerden ve kendi içimizden sık sık baskılara maruz kalıyoruz. Diğer ülkelerin de bu tür baskılara maruz kaldığını biliyoruz.” şeklinde konuştu ancak baskıların kim tarafından yapıldığı hakkında bilgi vermedi.“Filistin, taraf tutmanın sonuçlarına katlanamaz”

Riyad Malki, Filistin’in zaten uzun dönemdir işgal altında bir ülke olduğunu belirterek, “Ukrayna-Rusya savaşında taraf tutmamız halinde bunun sonuçlarına katlanamayız. Bizim ilk amacımız, halkımızı ve ülkemizi krizden korumaktır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Riyad Malki, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası hukuk tarafından verilen kararlara bağlılıklarını vurguladı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu