"Sardalyalar" Roma'da!

İtalya'da aşırı sağcı Lig Partisi Genel Başkanı Matteo Salvini ve söylemlerine karşı ortaya çıkan sivil inisiyatif "Sardalyalar", başkent Roma'da büyük bir miting organize etti.

DÜNYA 14.12.2019, 23:51 13.01.2020, 11:05
"Sardalyalar" Roma'da!

Roma'daki antik San Giovanni Meydanı'nda göstericiler, faşizme ve ırkçılığa karşı kullanılan sardalya şeklinde pankart ve dövizler taşıyarak yürüdüler.

Mitingde konuşan Sardalyaların kurucularından olan ve aynı zamanda sözcülüğünü yapan Mattia Santori, "Bizim meydanlarımızın diğerlerinden farkı; herkese açık ve kendiliğinden gelişmesi. Kimse bizi bunu yapmamız için zorlamadı. Biz, bunu kendimiz yapıyoruz. Biz bunu yaparak, sosyal medyada 1 milyon beğeniden daha değerli olan aklımızın olduğunu gösteriyoruz." şeklinde konuştu.

Sardalyalar olarak siyasetin yerini almak istemediklerini belirten Santori, isim vermeden Salvini başta olmak üzere siyasilere ilişkin 6 önerisinin olduğunu söyledi. Santori, 2018'in Kasım ayında ve geçtiğimiz Ağustos'ta iki paket hâlinde meclisten geçen güvenlik yasasının kaldırılmasını, seçilmiş kişilerin sık sık seçim kampanyası değil parlamentoda siyaset yapmasını önerdi. Sardalyaların lideri ayrıca, bakanların kurumsal iletişim kanallarını kullanmasını ve aynı zamanda sosyal medyadaki kaynakların kullanımında şeffaf olunmasını istedi. Basına da önerilerde bulunan Santori, basın unsurlarının gerçeklere sadık kalarak mesajları iletmesini ve şiddetin siyasetten uzak olmasını istedi. 

Sardalyaların Roma mitingine, merkez soldaki iktidar partileri, Demokratik Parti lideri Nicola Zingaretti ve Italia Viva Partisinin lideri Matteo Renzi de sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla destek verdi.

Organizatörlere göre mitinge 100 binden fazla kişi katıldı.

Sardalyalar hareketi nedir?

Ülkede oyları son dönemde yükselişte olan aşırı sağcı Lig Partisi ve lideri Salvini ile söylemlerine tepki olarak gelişen Sardalyalar hareketi, kasım ortasında İtalya'nın Bolonya kentinde Salvini'nin yaptığı mitinge tepki olarak 30'lu yaşlarındaki 4 kişinin çağrısıyla ortaya çıkmıştı.

Mattia Santori, Roberto Morotti, Giulia Trappoloni ve Andrea Garreffa'nın girişimiyle oluşan hareket, o günkü mitinglerine Salvini'nin toplantısına katılan 5 bin kişiden daha kalabalık olduklarını göstermek için 6 bin kişiye toplanma çağrısı yapmıştı. Ancak bu sayının çok üstünde kişinin mitinglerine katılması, Salvini'ye karşı ülkede bir dip dalganın ortaya çıktığı yorumlarına neden olmuştu. 

Yorumlar (0)
23
açık