Sadr’dan Kerkük'e müdahale çağrısı

Irak'taki Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr, "Kerkük, yolsuzluğun ve ulusal çatışmanın kurbanıdır. Ey hükümet, ya siz bir şeyler yapın ya da izin verin biz müdahale edelim." çağrısında bulundu.

DÜNYA 31.05.2019, 14:16 31.05.2019, 14:19 Banu Fırıncılar
Sadr’dan Kerkük'e müdahale çağrısı

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'yi Kerkük'teki güvenlik zafiyetini çözmek için harekete geçmeye çağırdı.

Sadr, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Kerkük, yolsuzluğun ve ulusal çatışmanın kurbanıdır. Ey hükümet, ya siz bir şeyler yapın ya da izin verin biz müdahale edelim." çağrısında bulundu.

Kerkük ilinin kurtarılması çağrısında bulunan Sadr, şunları söyledi:

"Güneydeki iller yolsuzluk ve fakirlik sorunu yaşıyor. Ülkenin orta kesimindeki illeri çatışmalar ve yolsuzluklar bitkin düşürdü. Diyala, Kerkük, Salahaddin, Enbar ve Musul illeri ise mezhepçiliğin ve yolsuzluğun kurbanı oldu. Dinleyin, anlayın ve iş işten geçmeden durumu düzeltin."

NE OLMUŞTU?

Irak'ın Kerkük kentinin çeşitli noktalarında dün art arda meydana gelen 6 bombalı saldırı sonucu 4 kişi ölmüş, 15 kişi de yaralanmıştı.

DAEŞ, Haziran 2014'te Musul başta olmak üzere Irak topraklarının üçte birini ele geçirmişti. Irak güvenlik güçleri, söz konusu toprakları Aralık 2017’de büyük ölçüde geri almıştı.

Terör örgütü DAEŞ'in kent merkezlerindeki saldırı tehdidi en aza indirilmesine rağmen örgüt, kırsal bölgelerde zaman zaman eylemler gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu