Şabak, sorgulamalarda işkence uyguluyor

İsrail Mahkemesi, İç İstihbarat Servisi Şabak'ın sorgulamalarda işkence uyguladığını ortaya koydu.

DÜNYA 10.01.2020, 06:35
Şabak, sorgulamalarda işkence uyguluyor

İsrail yerel mahkemesi, ülkenin polisi ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) dedektiflerinin, "sorgulamalar sırasında sanıkları kasıtlı olarak uyutmadıkları ve işkence ettiklerine" ilişkin ayrıntıların açıklanmasına izin verdi. 

İsrail 7 Kanalı'nda yer alan habere göre Tel Aviv'in 15 kilometre güneydoğusundaki Lod kenti yerel mahkemesi, Şabak'ın (İç İstihbarat Servisi Şin-Bet) engel olma çabalarına rağmen, "gözaltında tutulanların maruz kaldığı insan haklarına aykırı duruma ilişkin bilgilerin yayınlanabilmesi" yönünde karar verdi.

"Oldukça tehlikeli" vurgusu

Lod kenti yerel mahkemesinin "oldukça tehlikeli" olarak nitelendirdiği ayrıntılara göre, İsrail'de İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak), sorgular sırasında sanıkları uyutmuyor ve onlara işkence ediyor.

Gözaltındaki sanıklardan birinin şikayetinde şu ifadeler yer alıyor:
"İsrail polisi ellerimi ve ayaklarımı acı verecek şekilde sıkıca bağlayıp sorguya çekti. Bu zor şartlardan kurtulmak için tuvalete sığınmak zorunda kaldım." 

Sorgulanan ve şikayetçi olan kişilerin kimlikleri ve etnik yapılarına ilişkin ayrıntı verilmedi. Şabak'ın ayrıca çok kısa aralarla iki günü bulan ve sürekli tekrarlanan sorgulama teknikleri uyguladığı kaydedildi.

Yorumlar (0)
19
açık