"S-400'ler Türkiye ile ortak üretilebilir"

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in başkanı Çemezov, S-400'lerin belirli parçalarının lisanslı bir şekilde Türkiye’de üretilmesine ilişkin görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

DÜNYA 22.07.2019, 12:53 22.07.2019, 12:56
"S-400'ler Türkiye ile ortak üretilebilir"

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in başkanı Sergey Çemezov, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ve savunma sanayisinde Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Rusya arasında sanayiye yönelik ilişkilerin büyüdüğüne dikkat çeken Çemezov, "Türkiye, Rosteh ve Rusya'nın kilit ortaklarından biridir. Moskova ve Ankara arasında askeri-teknik alandaki iş birliği olumlu yönde ilerliyor." dedi.

Türk ve Rus siyasi liderleri arasında gerçekleşen yakın ve yapıcı görüşmelere de değinen Çemezov, "Kurumlarımız ve şirket temsilcilerimiz arasında yürütülen görüşmelerin de sayesinde rakiplerimizin ilişkilerimize yönelik müdahale girişimlerini başarıyla aşıyoruz." ifadesini kullandı.

Çemezov, Rusya ve Türkiye'nin çeşitli ortak projeler yürüttüğünü kaydederek, "Bu projeler arasında gelişmiş uçak ve helikopter sistemleri, zırhlı araç parçaları ve temin edilen silahların satış sonrası hizmetleri yer alıyor. Türkiye ayrıca çeşitli menzillerdeki Rus hava sistemlerine ve tank savar sistemlerine ilgi duyuyor." diye konuştu.

"Görüşmeler devam ediyor"

Ulusal uzun menzilli hava sisteminin oluşturulmasına ilişkin Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Çemezov, "S-400 hava sistemlerinin belirli parçalarının lisanslı bir şekilde Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmeler de devam ediyor." dedi.

Sergey Çemezov, Türkiye ve Rusya arasında askeri-teknik alandaki iş birliğinin, sivil alanlar için sağlam bir temel oluşturduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Türkiye ile teknolojik açıdan, başta havacılık, helikopter üretimi ve enerji alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız. S-400’lerin teslimatını Türkiye’nin talebi doğrultusunda hızlandırdık. Bu tür bir uygulama, dünyada ender görülmektedir. Sistemlerin ilk teslimatı bu ay yapıldı ve takvim doğrultusunda ilerliyoruz."

Yorumlar (0)
28
az bulutlu