Rusya’dan Ermenistan’a yönelik ilk açıklama

Ermenistan ordusunun muhtırasının ardından Rusya’dan ilk açıklama geldi.  Açıklamada,  endişe verici gelişmemelerin Ermenistan'ın iç meselesi olduğu belirtilerek,  yaşananların “anayasal çerçevede kalmalı” denildi.

DÜNYA 25.02.2021, 13:26 25.02.2021, 13:51 Hanife
Rusya’dan Ermenistan’a yönelik ilk açıklama

Ermenistan ordusu sabah saatlerinde Paşinyan ve hükümetinin istifasını isteyen muhtırasını yayınlamıştı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan'daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini, yaşananların Ermenistan'ın iç işleri olduğu belirtilerek, “Tüm tarafları itidale çağırıyoruz" dedi.

Başkent Moskova'da gazetecilere açıklamada bulunan Peskov, Ermenistan ordusunun, Başbakan Nikol Paşinyan'a yönelik istifa çağrısını ve sonraki gelişmeleri değerlendirdi.

Peskov, ordunum Paşinyan'a istifa çağrısının ardından, Rusya ile Ermenistan arasında üst düzey temasların gerçekleştirilmediğini, ancak gerekmesi durumunda bu tür bir görüşmenin hızlıca ayarlanabileceğini belirtti.

Gelişmeleri yakından ve endişe ile takip ettiklerini söyleyen Peskov, yaşanan gelişmelerin Ermenistan’ın iç işleri olduğunu belirterek, “Tüm tarafları itidale çağırıyoruz. Durumun, anayasal çerçevede kalacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Peskov açıklamasında, önceki gün Paşinyan'ın Rus yapımı İskender füzelerine yönelik dile getirdiği eleştirileri de değerlendirerek "Rus askeri teknolojisi, etkinliğini sayısız defa kanıtlamıştır" dedi.
 

Yorumlar (0)
24
açık