Rusya’da sular durulmuyor! Şoygu ve Gerasimov tutuklanacak

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov hakkında tutuklama emri çıkardı.

DÜNYA 25.06.2024, 17:48 Melina Ay
Rusya’da sular durulmuyor! Şoygu ve Gerasimov  tutuklanacak

UCM, eski Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov hakkında Ukrayna'daki savaşla ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklama kararı çıkardı. UCM tarafından yapılan açıklamada, Şoygu ve Gerasimov'un, 10 Ekim 2022 ile 9 Mart 2023 tarihleri arasında sivillere ve sivil hedeflere yönelik saldırılardan sorumlu tutulduğu belirtildi.

“Füze saldırılarından Şoygu ve Gerasimov'un sorumlu tutuldu”

UCM’nin yaptığı açıklamada, eski Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov hakkında Ukrayna'daki savaş suçları ve insanlık dışı eylemlerden dolayı tutuklama emri çıkarıldığı belirtildi. Açıklamada, her iki yetkilinin sivil hedeflere yönelik saldırıları yönlendirdikleri ve sivil hedeflere zarar verdikleri, bu suçları işlemek için emir verdikleri veya komuta ettikleri, kuvvetler üzerinde yeterli kontrol sağlamadıkları için bireysel cezai sorumlulukları bulunduğu ifade edildi. Tutuklama emirlerinin Savcılık tarafından yapılan başvuru sonrasında çıkarıldığı vurgulandı. Açıklamada, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin 10 Ekim 2022 ile 9 Mart 2023 tarihleri arasında Ukrayna'daki elektrik altyapısına yönelik füze saldırılarından Şoygu ve Gerasimov'un sorumlu tutulduğu kaydedildi.

İddiaların kanıtlandığına kanaat getirildi

Açıklamada belirtildiğine göre, Şoygu ve Gerasimov'un sivillere yönelik savaş suçlarıyla ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi Ön Yargılama Dairesi, Savcılık tarafından sunulan deliller ve diğer ilgili materyallerle desteklenen temel iddiaların yeterince kanıtlandığına kanaat getirdi ve tutuklama emirlerinin çıkarılması için gerekli yasal koşulların sağlandığı söylenildi.

Yorumlar (0)