Rusya'ya komşu 4 AB ülkesi, Rus turistleri geri çeviriyor

AB ülkeleri, Rus vatandaşlarının vize almasını zorlaştırdı. Başvurularda bekleme süreleri artarken, Ukrayna savaşı geri çevrilenlere gerekçe olarak gösterildi. 

DÜNYA 20.09.2022, 14:38 Ömer Aksan
Rusya'ya komşu 4 AB ülkesi, Rus turistleri geri çeviriyor

Ukrayna savaşı, Batılı ülkeler ile Rusya’yı karşı karşıya getirdi.

Rus turistleri geri çeviriyorlar

Bazı AB ülkeleri, saldırılar sonrasında Rus turistlerin Schengen bölgesinde gezmesinin kısıtlanmasını talep etti.

Brüksel'de başlayan tartışmalardan sonra Rusya ile vize kolaylığı anlaşması askıya alındı.

Bunun üzerine Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya, Estonya gibi ülkeler Rusya vatandaşlarına yönelik yeni kısıtlama kararı alırken, bu ülkeden gelen turistler geri çevrilmeye başladı.

"Ülkeniz savaştayken gezemezsiniz"

Geri çevrilen Rus vatandaşlarına, "Ülkeniz, Ukrayna ile savaştayken seyahat etmemeniz gerekiyor." sözlerine yer verildi.

Rusya ile komşu olan Finlandiya ise sınırı açık tutmaya karar verirken, vize başvurusu yapanlara konsolosluk randevularının sayısını azalttı.

Vize ücretine zam, kısıtlayıcı kurallar ve uzayan işlem süreleri

AB, Rusya'dan bütün uçuşları yasaklarken, sadece kara ve demir yolu ulaşım bağlantılarını kullanılabilir hale getirdi.

AB Konseyi, "Vize başvuru ücreti, 35 eurodan 80 euroya yükseltecek. Ek belge sunma ihtiyacı, çok girişli vizelerin verilmesi ve uzayan vize işlem süreleri için daha kısıtlayıcı kurallar olacak." ifadelerini kullandı.

Vize kısıtlamasından muaf tutulanlar

Mülteciler, kamyon şoförleri ve AB ülkelerinin daimi sakinlerinin dışında ziyaret eden aile üyeleriyle AB'ye sığınan Rus muhalifler, vize kısıtlamasından muaf tutuluyor.

Avrupa'da kış hazırlığı

Kış mevsimi yaklaşırken, Avrupa doğalgaz depolarını doldurmanın planlarını yapmaya başladı. 

Yaptırımların kaldırılmamasını eleştiren Kremlin, süresiz olarak Avrupa'ya gaz akışını durdurmaya karar verdi.

Estonya sınırındaki hareketlilik

Nüfusunun yüzde 90'ından fazlasında Rusça konuşanların yer aldığı Estonya sınır kasabası Narva'da Ruslar, yeni kurallardan önce sınırdan geçmek için acele etti.

St Petersburg'dan 64 yaşındaki Vadim Koralyov, kızı ve Paris'ten torunlarının kendisini ziyaret edebilmesi amacıyla Narva'da bir daire aldığını söyledi.

"Ne yapacağımı bilmiyorum"

Koralyov, "Artık ne yapacağımı bilmiyorum. Sınır muhafızı artık buraya gelmeme izin verilmeyeceğini aktardı." sözlerini kullandı.

Yetkililer, Estonya'ya giriş yapan her gün yaklaşık 4 bin Rus'un onda birinden azının yeni kurallar kapsamında haklarını kaybettiğini aktardı.

Letonya: “Rusya halkı, sınırı geçmeye çalışmayın”

Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevics, "Ruslar, sınırı geçmeye çalışmayın, burada hoş karşılanmıyorsunuz. Ukrayna'ya yönelik savaşı bitirmeniz ve o ülkeden gitmeniz gerekiyor." açıklamasını yaptı.

Avrupa Birliği'ni ikiye bölen karar

AB'ye seyahat konusu birliği ikiye böldü. Fransa ve Almanya, sıradan Rus vatandaşlarına ilişkin kısıtlama kararının "ters tepeceğini" belirtiyor.

Finlandiya, savaş sırasında Rus turistlerin AB'ye seyahat etmemesi gerektiğini düşünüyor.

Finlandiya: “Biri vize veriyor, diğeri reddediyor”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Helsinki'de geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, "Biri vize veriyor, diğeri reddediyor. Bu sistem için kesinlikle pek arzu edilen bir şey değil." şeklinde konuştu.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, AB’deki bölünmelerden duyduğu hayal kırıklığından söz ederek, birçok Rus turistin Finlandiya sınırına gideceğini aktardı.

Estonya: “Finlandiya boşluk oluşturuyor”

Finlandiya'nın ortak hareket etme ile ilgili "boşluğa" sebep olduğunu anlatan Kallas, "Dolayısıyla etkili değil ama hiç yoktan iyi. Umarım er ya da geç bunu da yapmak durumunda kalırlar." sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)
10
açık